Advertisement

Finansal piyasalar, ABD'nin İranlı üst düzey bir askeri yetkiliyi öldürmesi sonrasında İran'ın misilleme yapmasının ardından Çarşamba günü yeniden çalkalandı. Yatırımcılar portföylerindeki jeopolitik riskleri yeniden değerlendiriyor.

Uzun vadeli görünüm için kilit önem taşıyan unsur iki tarafın saldırılarının devam edip etmeyeceği. Farklı yöne işaret eden sinyaller hisse senetleri, paralar, petrol, altın ve tahvillerde Cuma'dan beri sert hareketlere neden oldu. Piyasa katılımcıları hedge amaçlı kısa vadeli pozisyon almaktan çekilmeye kadar çeşitli yaklaşımlar benimsiyor.

ABD'nin İranlı general Kasım Süleymani'yi öldürmesinden sonra ilk tepki olarak riskli varlıklarda düşüş ve güvenli varlıklarda yükseliş gözlemlendi. Ancak söz konusu düşüş Pazartesi gününe kadar etkisini yitirdi. Benzer bir hareket İran'ın Irak'ta bulunan iki ABD hedefini vurmasını takiben Tahran'ın savaş çıkarma niyetinde olmadığını açıkladığı Çarşamba günü gerçekleşti.

Macquarie Commodities and Global Markets Asya strateji birimi yöneticisi Viktor Shvets, İran'dan gelen son hamleyi işaret ederek “Evet, tansiyon yükseldi. Ancak buna benzer adımlar devam edecek. Hisse piyasasında işlem yapan biri bunu ne kadar yansıtması gerektiği esas soru. Benim görüşüm basit. Merkez bankaları sistemi likiditeyle dolduruyor. Durum böyle olduğu sürece hisse yatırımcıları merkez bankalarının ekonomik sorunları çözmelerini bekleme konusunda oldukça istekli kalacaktır. Bu nedenle hisse piyasaları oldukça sakin.” dedi.

Sydney'de AMP Capital yatırım strateji birimi yöneticisi Shane Oliver, “İran ticaret savaşından en büyük risk rolünü devraldı. 2020'de gündem Orta Doğu'daki gerginlikler oldu ve yatırımcılar bunu yansıtmak için portföylerini yeniden pozisyonlandıracaktır. Yen dolar karşısında 105'e kadar güçlenebilir. Ama bu seviyenin test edilmesi için durumun ciddi anlamda şiddetlenmesi gerekiyor.” dedi.