Advertisement

Yen dolar karşısında, Çin'in ticaret savaşının olumsuz etkilerini giderebilmek için tedbir alabileceğine ilişkin işaretler sonrası azalan güvenli liman talebinin etkisi ile altı haftanın en düşük seviyesine indi. Euro dolar karşısında, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yeni teşvik programı açıklayacağına ilişkin beklentilerle hafifçe düşerken, sterlin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Brexit stratejisini yumuşatabileceğine ilişkin haber ile değer kazandı.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.2 yükselerek 107.81 seviyesine çıktı. Parite erken saatlerde, Global Times baş editörü Hu Xijin'in Çin'in ticaret savaşının negatif etkilerini giderebilmek için tedbirler açıklayacağını duyurmasının ardından 107.85 ile 1 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

Hu, Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, bu adımlardan hem Çin hem de ABD'den bazı firmaların faydalanacağını kaydetti.

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri beş gün süren düşüşünü durdurdu. Güvenli liman para birimi İsviçre frangı zayıfladı ve dolar/isviçre frangı paritesi yüzde 0.2 yükselerek 0.9940 seviyesine çıktı.

MUFG Döviz analisti Lee hardman, "Yen'in zayıflığı dün Çin'in ticaret savaşının negatif etkilerini gidermek içn ilave tedbirler uygulayacağı spekülasyonunun ardından güçlendi," dedi ve "Dolar/yen paritesi 108.00 seviyesine çok yakın" değerlensirmesinde bulundu.

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan düşerek yüzde 1.72 seviyesine indi. Bu kağıdın faizi 4 Eylül'den itibaren 3 baz puan yükselmişti.

Piyasalarda dikkatler, 3 önemli merkez bankasının önümüzdeki sekiz günde yapacağı politika toplantılarına çevrildi. Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü, Fed 18 Eylül'de ve Japonya Merkez Bankası 19 Eylül'de toplantılarını gerçekleştirecek.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi ve son günlerde daralmakta olan işlem bandı içinde kaldı.