Advertisement
Cüneyt Başaran

ABD risk primleri Almanya'dan daha fazla

 2 Ağustos tarihi yaklaştıkça piyasalarda gerginlik artıyor. Uzun süredir magazinsel olarak nitelendirdiğimiz kriz  gittikçe akut bir hal alıyor. Fiyatlamalar enteresanlaşıyor. Kimle konuşsak  3 Ağustos sabahı ABD'nin temerrüde düşmüş olduğu bir dünyayı fiyatlamanın mümkün olmadığını söylese de, diğer yandan ABD CDS oranları, ABD 1 aylık bono faiz oranları tedirginliğin ciddi miktarda artmış olduğunu gösteriyor.

Grafikte görüleceğe üzere 5 yıllık ABD CDS oranları 5 yıllık Alman CDS oranlarının üzerine çıkmış vaziyette. Daha enteresan olanı büyüyemeyen hatta ciddi bir stagflasyon riski ile karşı karşıya olan İngiltere'nin 10 yıllık tahvil faizleri % 2,7'lerdeyken, ABD 10 yıllık tahvil faizi % 2,9  seviyesinde seyrediyor.

Diğer yandan dün ABD Hazinesi'nden gelen açıklamalar da olayın vehametini artırır nitelikteydi. ABD Hazinesi 3 Ağustos sabahı eğer  borç limiti artırılmamış olursa hangi borçlara öncelik verilecek, ilk kime ne ödenecek şeklinde bir (contingency)  çalışma yaptığını açıkladı. Bu piyasaları daha da gerdi.

Şimdi bir ümitle hafta sonu bekleniyor. Umut edilen hafta sonu varılacak uzlaşma ile piyasaların derin bir "oh" çekmesi. Olmaz ise; onun cevabını kimse bilmiyor.
 BU YAZIYA YORUM YAZ
 
29 Temmuz 2011 Cuma, 14:06 Misafir hep söylüyoruz sorun abd'de kaynaklı, avrupa(ingiltere hariç) idare eder gibi gözüküyor. dünyayı krize sokan abd kaptalizmi, sscb nasıl çöktüyse o da çökme yolunda.abd'nin çaresizliği her geçen gün artıyor, kral çıplak artık. kimseyi kandıramaz baksanıza kendiproblemini bile marttan beri çözemiyor, bu borç tavanı yılan hikayesine döndü artık çözülse bile izi kalır, abd giderek piyasanın dediklerini yerine getirmekten aciz zavallı br ülke durumunda sürükleniyor. tunckar
Yukarı