HABERLER

TCMB faizleri değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart ayı toplantısında beklendiği gibi faizleri değiştirmedi, çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiğine vurgu yapıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart toplantısında beklendiği gibi faizleri değiştirmedi. Politika faizi yüzde 8'de, faiz koridorunun alt ve üst bandı sırasıyla yüzde 7,25 ve yüzde 9,25 düzeyinde, GLP borç verme faiz oranı da yüzde 12,75'te tutuldu.

Açıklamada enflasyon ana eğilim göstergelerinin katılık sergilediği belirtildi.

Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret ettiği belirtildi. Açıklamada "İç talep büyümeye devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. 

Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Ana eğilime ilişkin göstergeler katılık sergilerken çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiği gözlenmektedir. Bu çerçevede Kurul, para politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir." dendi.

"GEREKİRSE İLAVE SIKILAŞMA YAPILABİLECEK"

Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğine dikkat çekilirken "Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." dendi.

— Merkez Bankası (@Merkez_Bankasi) March 7, 2018TCMB AÇIKLAMASINDA ENFLASYON VURGUSU

MERKEZ'İN REEL POLİTİKA FAİZİ 7 YILIN ZİRVESİNDE

İlginizi Çekebilir

Türkiye'ye net doğrudan yatırım girişi % 21.9 azaldı 21 Haziran 2018 Perşembe, 17:10:58 İstanbul Devlet Konservatuarı'na tahliye şoku 21 Haziran 2018 Perşembe, 16:59:57 Merkez Bankası TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesi açtı 21 Haziran 2018 Perşembe, 16:48:18 ABD borsaları karışık seyirle açıldı 21 Haziran 2018 Perşembe, 16:40:35 Commerzbank'tan seçim ve piyasa değerlendirmesi 21 Haziran 2018 Perşembe, 16:21:02 Erdoğan: Kandil'de 35 önemli ismi bitirdik 21 Haziran 2018 Perşembe, 16:13:54