Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) analisti Frank Gill, Bloomberg HT'ye değerlendirmelerde bulundu.

Gill, gelecek 12 ayda not artırımı olasılığının üçte birden az olduğunu söyledi.

Gill, gelecek 12 aylık dönemde enflasyon baskısının yüksek seyredeceğini kaydetti ve "Hesaplarımızı yaparken çok muhafazakar metodla yaklaştık" dedi.

Hesaplara Merkez Bankası rezervlerini eklemediklerini belirten Gill, "Dolaylı vergilere bağımlılık yüksek, aşağı yönlü ciddi riskler var" değerlendirmesinde bulundu.

Gill, "Cari açığın GSYİH'ya oranı hala yüzde 9'un üzerinde. Avrupa'daki sorunlar Türkiye'nin dış ticaretini derinden etkileyecek. Enflasyonun yüzde 10'un üzerinde olması pek çok soru işareti doğuruyor. Son iki yıllık dönemde Türkiye'nin borçlanma maliyetinde düşüş var" dedi.

Gill, ayrıca, Türkiye ekonomisinin sert iniş riski olduğuna da dikkat çekti.

Türkiye'nin tüm sorunları kontrol edebilecek güçte olduğunu söyleyen Gill, "Kredi notu değişmedi. Bu sadece görünümde yapılan bir değişiklik. Dış borç ve finansmanı, ihracat ve enflasyonu takip edeceğiz" dedi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Mayıs 2012 Çarşamba, 16:04 Misafir mb citti bir politika yapmadıkca sözünde durmadıkca, bunlarda sag gösteriyor sol vuruyor.basciya bol selamlar demek.
02 Mayıs 2012 Çarşamba, 13:56 Misafir sp en içten dileklerimle; 'yürü ancak gidersin, yürü de ense tıraşını görelim' demek istiyorum.
02 Mayıs 2012 Çarşamba, 13:51 Misafir sp ye denilecek tek şey; anca gidersin. yürü de ense tıraşını görelim olur.