Advertisement

Döviz traderlarına göre, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin euroyu zayıflatmak için "laf"tan fazlası gerekiyor.

Euro, Draghi'nin 13 Mart'ta "Kur giderek fiyat istikrarı değerlendirmelerimizle daha uyumlu hâle geliyor" demesinden bu yana 9 gelişmiş ülke parasından oluşan sepet karşısında yüzde 0.5 zayıfladı. Bloomberg Korrelasyon Ağırlıklı Endeksler'e göre aynı dönemde yen yüzde 1.9 değer kaybederken, dolar yüzde 0.1 güçlendi.

Yarın para politikası toplantısı yapacak olan AMB, euronun, AMB'nin hedefi olan yüzde 2'nin çeyreğinin altında olan enflasyonun yavaşlamasında ve büyüme üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturan, 20 aydır devam eden yükselişini kontrol altına alma baskısı altında. Draghi'nin alabileceği tedbirler arasında, rekor düşük  faizde indirim ya da varlık alım programından kaynaklanan likidite fazlasının silinmesinin durdurulması sayılıyor.

Konuşma zamanının sona erdiğini ve artık tedbirlerin uygulanmasının gerektiğini söyleyen Mizuho Bank Ltd.'ın finansal kurumsal satış müdürü Neil Jones, "Konuşma bunu yapmayacak. Sözlü müdahale yetersiz" diye konuştu.