Advertisement

ABD hisseleri, emtia grubundaki sert düşüşlerin ve Amerika'daki perakende satışlarda yaşanan beklenmedik gerilemenin küresel büyümeye yönelik endişeleri artırması ile, kayıplarını artırıyor.

ABD'nin Borsada işlem gören en büyük bakır üreticisi Freeport-McMoRan, metalin yüzde 5.8 gerilemesinin ardından, yüzde 8.9 düştü. JPMorgan Chase ve Wells Fargo, dörcüncü çeyrek finansallarını açıklamalarının ardından yüzde 1.9'dan fazla gerilediler.

S&P 500 yüzde 0.9 gerileyerek New York saati ile 09:31'de 2,005.58 oldu. Dow Jones endeksi 155.16 puanlık kayıpla 17,458.52 seviyesine geldi.

ABD'de perakende satışlar, dünya genelindeki gerilemenin ekonomistlerin büyüme tahminlerini düşürmesine neden olabileceği düşüncesinin sonucunda Aralık ayında bir yıla yakın bir sürenin en büyük düşüşünü kaydetti. Perakende satışlar yüzde 0.9 gerileyerek Ocak 2014'ten bu yana en dik düşüşü kaydederken, Kasım ayı rakamları aşağı yönlü revize edilerek yüzde 0.4 artış oldu. Aralık ayındaki düşüş aynı zamanda Bloomberg anketine katılan 87 ekonomistin en kötümser tahmininin iki katına yakın.