Advertisement

Avrupa’da kemer sıkma politikalarına karşı başlayan büyük isyan daha ilk aşamalarında güç kaybetmeye başladı. Yunanistan’da Alexis Tsipras öncülüğünde Syriza’nin iktidara gelmesinin üzerinden henüz 9 ay geçmiş olmasına karşın, radikalleri eski benliklerinin gölgesine dönüşmüş durumda. Kıta çapında seçmenler kaosa karşılık, tanıdıkları şeytana dönmeyi tercih ediyor. Şu anda herhangi bir ülkedeki hareketin Almanya’nın öncülük ettiği bütçe kesintisi rejimini devirmesi mümkün görünmüyor.

Avrupa’da 2015 yılı politik manzaranın değiştiği bir yıl olmasındansa sistemi değiştirmek isteyenleri başarısızlığı ile sonuçlandı. Bu dönemde Avrupa kurumları birbirine kenetlendi. Avrupa Merkez Bankası tahvil piyasasına milyarlarda Euro aktararak, görevdekileri destekledi.

Euro Bölgesi dışında da eski egemenler gücünü korumayı sürdürdü. Mayıs ayında muhafazakarlar sürpriz bir seçim zaferi kazanarak ikinci bütçe kesintisi dönemini başlattı. Kemer sıkma karşıtı cephe İskoçya’daki milliyetçilerle analistlerin partinin başında çok uzun süre kalamayacağını öngördüğü İşçi Partisi’nin yeni başkanı Jeremy Corbyn’e kaldı.

Yakın tarih Almanya tarafından kurulan kemer sıkma dogmasını yıkmak isteyenlerin, çok kısa bir sürede hizaya girdiğini gösterdi. Fransa Başkanı Hollande ve Syriza’nın seçim öncesi vaatleri ile uygulamaları bunun en açık göstergesi. Uzmanlar her şeye rağmen Avrupa’da mevcut statükonun kolay kolay değişmeyeceğini öngörüyor.