Advertisement

İki yıllık İngiltere tahvil faizleri, İngiltere Merkez Bankası’ndan (BOE) politika yapıcıların son kararlarını açıklamaya, yeni büyüme ve enflasyon tahminlerini yayımlamaya hazırlanırken, bir yıldan daha uzun süredir gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

BOE, 2007 yılından bu yana ilk sıkılaştırma politikasını göz önünde bulundururken, ekonomistler ve yatırımcılar bu politikaların ne zaman hayata geçirileceğine ilişkin ipuçları arıyor. Sterling Overnight Index Average (SONIA) vadeli kontratları, resmi faiz oranında Kasım ayında çeyrek puan artış olacağını işaret ediyor. 30 Kasım’a kadar ise, en azından 2017’ye kadar faiz artışına dair bir sinyal yoktu.

İki yıllık tahvil faizi, yatay seyrederek Londra saatiyle sabah 10:40’ta yüzde 0.72 seviyesinde kaldı. Yüzde 1 faiz getirili Eylül 2017 vadeli tahvilin fiyatı nominal değerinin yüzde 100.505’i oldu. Faizi yüzde 1.99 düzeyinde olan 10 yıllık gösterge tahvilinin faizi, 24 Temmuz’dan bu yana gördüğü en yüksek nokta olan yüzde 2.01’e ulaştı.

Bloomberg Dünya Tahvil Endeksine göre İngiltere tahvili, yatırımcısına, geçen ay Çarşamba gününe kadar yüzde 2.7 kaybettirdi ve yüzde 1.3 düşen ABD tahvillerinin ve Euro Bölgesi ülkelerinin tahvillerinin altında performans gösterdi.