Advertisement

IIF'in Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, 2015'te gelişmekte olan ülkelerden çıkış bir önceki yılın 7 katı oldu. Gelişmekte olan ülkeler arasında en kötü durumda olan Çin'den sermaye çıkışı 676 milyar dolara ulaştı. IIF, 2016'da yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerden 348 milyar dolar daha çekebileceğini tahmin ediyor.

Gelişmekte olan piyasa hisseleri Mayıs 2009'dan bu yana en düşük seviyelerde işlem görürken, 20 gelişen ülke para biriminden oluşan endeks rekor düşük seviyeye geriledi. Emtia fiyatlarındaki erime ve 1990'dan bu yana en zayıf büyümeye ulaşan Çin ekonomisine yönelik kaygılar yatırımcıların Çin'den Brezilya ve Rusya'ya kadar varlıklarını boşaltmasına neden oluyor. 2016 yılının başından bu yana en büyük 31 gelişmekte olan ülke piyasasında hisse senetleri toplamda 2 trilyon dolar değer kaybetti.

30 Eylül itibariyle 954 milyar euro yöneten Paris merkezli Amundi Asset Management'ta kıdemli hisse senedi stratejisti Ibra Wane, "Gelişen piyasalardan çok büyük çapta sermaye çıkışı olduğunu gördük, bu durum Euro Bölgesi ve Japonya'nın lehine oldu. Kurumsal yatırımcılara bu bölgeler daha cazip geldi" dedi.