Advertisement
Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, geçen yıl 78 bin 300 adet yeni araç, 24 bin adet de ikinci el araç sattıklarını belirterek, "2015 yılında pazardan yüzde 8 pay aldık ve bir önceki yıla göre yüzde 34'lük artışla 5,2 milyar TL ciro elde ettik" dedi.

Otokoç Otomotiv'in 2015 yılı performansının değerlendirildiği basın toplantısında konuşan Özdemir, 2015'te global ekonomide özellikle petrol olmak üzere emtia fiyatlarının gerilemesinin etkileyici olduğunu ve bu durumun petrol ihraç eden ülkelerin ekonomilerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin yavaşladığını ve daraldığını dile getiren Özdemir, şöyle devam etti:

"Özellikle otomotiv sektöründe Türkiye için iyi olan şey ise Avrupa ekonomileri yavaş da olsa büyüyor. Otomotiv Avrupa'da geçen sene yüzde 9 civarında büyüdü, bu da Türk ekonomisinin büyümesine önemli katkılar sağladı."

-"Geçen sene otomotiv pazarında 3 rekor kırdık"

Özdemir, otomotiv sektörünü etkileyen 3 önemli faktör olduğunu belirterek, bu faktörlerin kurlardaki artış, faizlerdeki artış ve satın alma konusunda Tüketici Güvenindeki azalış veya artış olduğunu bildirdi. Kurların arttığını, faiz artışlarının geldiğini ve tüketici güveninin gerilediğini hatırlatan Özdemir, şöyle konuştu:

"Bütün bunlara baktığımız zaman tablo çok iyi gözükmüyor ama geçen sene otomotiv pazarında 3 rekor kırdık. İç pazarda 1 milyon araç satışını geçelim diye bir hayalimiz vardı, geçen sene bu hayalin gerçekleştiği bir yıl oldu. Üretim anlamında da 1 milyon 358 bin adetlik araç üretimi yapıldı Türkiye'de. Avrupa ağırlıklı olmak üzere 900 bin adetlik de ihracat gerçekleşti.

Bu tablo aslında bizim otomotivciler olarak çok da çözemediğimiz bir tablo. İlk olarak, araç sahipliği oranı Türkiye'de çok düşük. Hala burada büyük bir potansiyel var, bu potansiyelin açığı çıkması söz konusu olabilir. İkincisi de kurların ve faiz oranlarının devamlı artacağının konuşuluyor olması, tüketicide faizler ve kurlar artmadan, fiyatlara yansımadan araç alayım psikolojisiyle alıma yönlendiklerini ve taleplerini öne çektiklerini görüyoruz. Dolayısıyla bu ikisi de pazarda olumlu etki yaptı ve 1 milyonluk pazarı geçtik."

Araç kiralama konusunda da uzun süreli araç kiralama pazarında yüzde 13,2 büyüme olduğunu ve 266 bin adetle 2015'in kapandığını belirten Özdemir, 2016 yılında yüzde 15 civarında büyüme ve 300 bin civarında araç parkı öngördüklerini söyledi. Özdemir, kısa süreli araç kiralama pazarında ise yüzde 18,5 artış olduğunu ve 27 bin 250 adetlik araç parkına ulaşıldığını bildirdi.

- "2015 yılında 78 bin 300 yeni araç sattık"

Otokoç Otomotiv olarak 2015 yılında 78 bin 300 yeni araç, 24 bin adet de ikinci el araç sattıklarını ifade eden Özdemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34'lük artışla 5,2 milyar TL ciro elde ettik. Pazardan yüzde 8 pay aldık. Satış sonrası tarafında 500,8 milyon TL toplam ciroya ulaştık. Biz Türkiye'de saatte 12, günde 280 araç satıyoruz. 7 ülkede 48 şehirde ve toplam 207 noktada faaliyet yürütüyoruz.

Son 4 yılda kadın çalışan sayımızı yüzde 26 artırdık. Meslek Lisesi Memleket Meselesi projesi ile 509 meslek lisesi öğrencisini servislerimizde sektöre hazırlıyoruz. İnovasyon sürecimizi geçen sene başlattık. Bütün markalardaki çağrı merkezlerini bir araya topladık. Burada geçen sene gelen telefonların hepsini ortalama olarak 3 saniyenin içinde cevapladık ve müşterilerimizle 2 bin 443 saat konuştuk. Bir yılın 3,5 ayını müşterilerimizi dinlemekle geçirdik."

Özdemir, 2016 yılında otomotiv pazarının 956 bin seviyesinde gerçekleşmesini öngördüklerini söyledi. Yüzde 8 olan pazar paylarının devam etmesini beklediklerini dile getiren Özdemir, şunlara vurgu yaptı:

"68-70 bin adeti yeni araç olmak üzere 2016 yılında 100 bin civarında araç satacağız. Sigorta ve finansman alanında 122 bin poliçe üreteceğiz. Satış sonrasında ise 565 milyon TL'lik ciro gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Araç kiralamada 47 bin araç parkına, Zipcar'da 63 lokasyona ve 110 adetlik araç parkına ulaşmış olacağız. Yurt dışında bin 700 olan araç parkını 2 bin 700 adete taşımak istiyoruz. Bu sene için 32 milyon TL'lik tesis yatırımımız olacak. Bütün bunların sonucunda yüzde 5'lik pazar küçülmesine rağmen 5,2 milyar TL olan ciromuzu 2016 yılında 5,8 milyar TL seviyesinde gerçekleştirmeyi hedefledik."

-"Ford'un yurt içi satışlarından yüzde 31 pazar payı elde ettik"

Otokoç Markasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Güven de 2015 yılında 37 bin 566 adet Ford marka araç sattıklarını ve Ford'un yurt içi satışlarından yüzde 31 pazar payı elde ettiklerini söyledi. 2 bin 377 adet de Ford marka kamyon satarak yine Ford'un yurt içi satışlarından yüzde 31 pazar payı elde ettiklerini dile getiren Güven, şunları kaydetti:

"Volvo markasında da 2 bin 714 satışla yüzde 40 pazar payı elde ettik. Ford Trucks'ta Konya'da kamyonla alakalı ciddi yatırım yaptık. Satış sonrasında Otokoç Otomotiv'in tesislerinde 172 bin 680 Ford ve Volvo marka araç girişi gerçekleşti. Yaklaşık 100 bin perakende müşteriye hizmet verdik ve bu hizmetler karşılığında 163 milyon TL'lik ciro elde ettik."

Birmot Markasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çağrı Karaoğuz ise geçen sene 35 bin 723 yeni araç satışı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Otokoç Otomotiv Araç Kiralamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici, günlük kiralama tarafında Avis markasıyla yüksek sezonda 10 bin 500, Budget markasıyla 5 bin 500 adetlik araç parkı ile çalıştıklarını söyledi.

-"Trafik sigortası yaptırmayanların oranı yüzde 28 düzeyinde"

Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Önder Kutman, 2015 yılında sigorta şirketlerinin prim üretimlerini yüzde 19 artırdıklarını belirtti. Otokoç Sigorta olarak aynı oranda büyüdüklerini aktaran Kutman, şöyle devam etti:

"Dünya ortalamasında kişi başı sigorta harcaması 652 dolar, Türkiye'de ise sadece 166 dolar düzeyinde. Türkiye'de şu anda maalesef daha hızlı büyümeyi tehdit eden bir durum var. 2015'te primler çok yükseldi. 2015 ve 2014 verilerini kıyasladığımızda kaskosuzluk yüzde 75'e yükselmiş durumda ama trafik sigortasızlığı son yılda iki katına çıkmış. 2014 sonunda trafik sigortası yaptırmayanların oranı yüzde 15 iken, şu anda yüzde 28 düzeyinde. Umut vadeden gelişmeler var. İlgili otoriteler konuya ciddi olarak eğildiler. Hem sigorta şirketlerinin hem de tüketicilerin zarar görmeyeceği bir formül üzerinde bir noktaya gelindi.

Biz Otokoç olarak yurt içi ve yurt dışında sigorta acenteliği yapıyoruz. Şu anda Türkiye'de en fazla trafik ve kasko poliçesi üreten acentelerden biriyiz. Geçen yılı 122 bin adetlik sigorta ve finansman satışı ile kapattık. Bunun 100 bini trafik ve kasko poliçesinden oluşuyor. Bu rakamın da 35 bini kasko, 65 bini trafik poliçesi. En büyük 10 sigorta şirketinin 7'siyle çalışıyoruz ve müşterilerimize çok geniş bir yelpazede hizmet sunuyoruz."

AA