Advertisement

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay Bloomberg HT'deki Yatırım Kulübü programında yaptığı değerlendirmede yakın dönemde piyasalarda yaşanan çıkışa atıfta bulunarak şu anda Borsadaki trendi değiştirecek bir durum olmadığını söyledi.

Mayıs sonrasındaki risk alma iştahının yeterli düzeyde olmadığını dile getiren Uskuay, "Mayıs'ta gelişen piyasalardan ciddi bir çıkış oldu. Borsa İstanbul'dan da 900 milyon dolara yakın bir para çıkışlı oldu. Bu paranın tekrar girebilmesi için gerekli koşullar oluşmuş değil. Tek bir istihdam rakamıyla çıkan paranın tekrar girmesi çok mümkün değil. Kur düşmesine rağmen borsaya yeterince destek olamıyor. Sadece doların düşmesi ya da petrolün artması şu an borsadaki trendi değiştirecek düzeyde kuvvet oluşturabilmiş değil" yorumunu yaptı."Yabancı yatırımcının gelmesi için pozitif hava esmeli"

Perform Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yalçınkaya ise BloombergHT'ye yabancı yatırımcının hareketinin piyasalardaki dalgalanmanın ana belirleyicisi olduğunu söyledi.

Yalçınkaya "Bundan sonra yabancı yatırımcının tekrar gelmesi için gelişen ülkelerin genelinde pozitif bir hava esmeli. ABD verileri çok iyi gelmemeli..Dalgalanma azalmalı, ABD kısa sürede faiz artırımı yapmaz algısı oluşmalı. 1-2 hafta içinde gelecek veriler buraya tekrar para girişini yönlendirebilir" diye konuştu.

Bu anlamda Merkez Bankası'nın yapacağı faiz indiriminin de önemli olacağını belirten Yalçınkaya, 50 baz puanlık indirimin bono ve borsada pozitif etkileşimi olacağinı ve yabancı yatırımcının algısını değişmesinde etkili olacağını ifade etti.