Advertisement

Allianz SE CIO'su Andreas Gruber, Almanya devlet tahvillerinin "balon" bölgesinde olduğunu ve Allianz SE'nin şirket şirket tahvili varlıklarını artırmayı planladığını söyledi.

638 milyar euro değerinde yatırımları yöneten Gruber, "Allianz aslında hiç bir zaman Almanya devlet tahvillerinde güçlü bir yatırımcı olmamıştı. Her zaman AB devlet tahvillerinde, şirket tahvillerinde ve euro cinsi olmayan sabit getirili piyasalarda bir çok daha iyi alternatif vardı" dedi.

Almanya 10 yıl vadeli tahvillerinin getirisi 10 Haziran'da yüzde 0.01'in altına gerileyerek kayıtlardaki en düşük seviyeye ulaştı. Almanya 10 yıllıklarının sıfırın altına gerilemesiyle, Almanya da Japonya ve İsviçre gibi 10 yıl ve daha uzun vadeli tahvillerde negatif getiri sunan ülkeler arasına katılabilir. Euro bölgesinde negatif faize sahip tahvil miktarı böylece 2.9 trilyon kadar artabilir.

Almanya devlet tahvillerinin getirileri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) 8 Haziran'da 1.7 trilyon euroluk teşvik programına şirket tahvillerini de eklemesiyle düşmüştü. Gruber, AMB'nin alımlarına rağmen Allianz'ın şirket tahvillerindeki yatırım payını artıracağını söyledi.

Gruber, "AMB'nin şirket tahvillerinde yaptığı alımların hacminin toplam piyasaya oranı, devlet tahvillerine göre çok daha düşük, dolayısıyla, gelecekteki getiriler ve likiditeyle ilgili bir sıkıntı yok. Şirket tahvili pozisyonumuzu hafifçe artırmaya devam edeceğiz. Diğer alanlarda genişlemeliyiz, çünkü negatif getirili devlet tahvilleri ve diğer tahcillerden almıyoruz" dedi.

Gruber, "Yatırımcılar, getiri beklentilerini karşılayabilmek için daha fazla risk üstlenmeyi kabul etmek zorundalar. Piyasa volatilitesi daha sık ve daha yüksek dalgalarla gerçekleşecek. Ancak, olumlu taraftan bakarsak bu durum aynı zamanda fırsatlar da oluşturuyor" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Haziran 2016 Pazartesi, 12:09 Misafir avrupa da enerji fiyatı il gücü fiyatı hammadde çok yüksek balon var patlayacak 5 milyon türkiye çalişan işçi yunanistanda 60 tl çalişiyodu sonuç ? avrupa da geliyor kriz yunanistan gibi olacak nufuz yaşlı teknoloji asya kaydı aplle bile dibe vuruyor kaçınılmaz çöküş japonya çöküyor hammadde ucuz işçilik enerji ucuz temin eden ülkeler yükselen güç.