Advertisement

Bu hafta, Fed konuşmacılarından gelen açıklamalar ile yoğun başladı. Randal Quarles, Loretta Mester ve William Dudley'nin Fed'in geçtiğimiz hafta düzenlediği politika toplantısının ardından yapmış olduğu konuşmaların satır başları şöyle;

- Quarles

Fed Guvernörü Randal Quarles'ın Atlanta'da yaptığı konuşmanın metninde, finansal katılım ve tüketicinin korunması mercek altındaydı. 

"Ekonomimiz, iyi bir performans sergiliyor ve işsizlik, düşük seviyelerde. Ancak, çoğu hane halkı ve topluluk, finansal zorluklarla yüzleşmeye devam ediyor" şeklinde görüş bildiren Quarles, para politikasına veya ekonomik görünüme ilişkin yorum yapmadı. 

- Mester

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, finansal dengesizliklerde aşırılık görmek istemediğini, ancak bunlardan kaçınmanın yolunun, "parasal genişlemeyi kademeli olarak kaldırma" düşüncesinin yerine başka bir fikir ile gelmek olduğunu belirtti. 

Princeton Üniversitesi'nde yaptığı konuşmanın ardından kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Mester, "Çok fazla finansal aşırı dengesizlik olduğu hissinde değilim" dedi.

Cleveland Fed Başkanı, Fed için "kademeli faiz artışlarının" ne anlama geldiği sorusunu, politika normalleşmesinin başlangıcında, komitenin her bir toplantıda faiz artışı düşünmeyeceği fikri, "kademeli" anlamına geliyordu, şeklinde yanıtladı. 

- Dudley

New York Fed Başkanı William Dudley ise Pazartesi günkü konuşmasında, bankacılık sektörüne değinerek, bankalara gelen düzenlemeci cezaların yükünün daha eşit bir şekilde paylaşılması adına Wall Street'in, bankalara, yöneticilerin maaşlarından kısılması yönünde baskı yapması gerektiği şeklinde görüş belirtti.