Advertisement

Lagarde, Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Daha önce benzeri görülmemiş parasal ve mali destekler ve daha fazla aşılama, bölgeyi beklediğimizden daha hızlı toparlandığı bir noktaya getirdi. Euro Bölgesi'nin artık yıl sonundan önce pandemi öncesi seviyelere ulaşması bekleniyor" dedi.

Lagarde, şimdi Avrupa'nın temel sınavın kuzey ve güney ülkeleri arasında uzun süredir devam eden farkı kapamaya, pandemi ile birlikte artan eşitsizliği azaltmaya ve daha çevresel-sürdürülebilir ekonomiye dönüşümü desteklemeye yönelik atacağı adımlara bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

AMB Başkanı "En büyük zorluk daima yerine getirmektir. Bu, bu ekonomilerin üretkenliğini iyileştirecek, onların daha dijital ve daha çevreci bir pozisyon almalarını sağlayacak doğru yapısal reformlarla birlikte, finansmanı doğru yatırıma yöneltme, ekonomilerin tekrar doğru bir şekle sokulduğundan emin olma meselesidir" dedi.

Lagarde'ın bu değerlendirmesi, Avrupa ekonomisinin pandemiden bile önce, zayıf enflasyon baskılarının AMB'yi para politikasını aşırı gevşek tutmaya zorladığı 10 yıllık dönemde karşı karşıya olduğu sorunların bir kez daha altını çizdi. Göreve 2019 yılının sonlarında başlayan Lagarde, hemen ardından 1.85 trilyon euro (2.2 trilyon dolar) büyüklüğündeki kriz tahvil alım programı ile tarihin bir defada yapılan en büyük teşvik paketini uygulamaya koydu.