Advertisement

Birkaç ay öncesine kadar, ekonomideki zor dönemin sonuna geldiğimizi, dengelenme sürecinin başladığını ve sanayi üretimindeki artışları konuşuyorduk.

Ne zaman ki, Çin’de başlayan Covit-19 virüsüyle birlikte dünyanın gündemi değişti, bizim de gündemimizin öncelikleri değişti.

Artık işyerlerimizde hijyen kurallarını daha fazla konuşuyor, salgını işletmelerimize, organize sanayi bölgelerimize bulaştırmamak, yayılmasını önlemek için her gün yeni tedbirler alıyoruz.

Tüm algılarımız, iş yapma süreçlerimiz, çalışanlarımızın mesaileri, müşterilerimizle ilişkilerimiz yeniden şekillendi.

Peki Covit-19 virüsünün hayatımızda başlattığı bu sürecin henüz neresindeyiz?

Sonuna yaklaştık mı?

İşte bunu bilmiyoruz.

Bunun için, OSB camiası olarak devletimizin belirlediği hijyen kuralları başta olmak üzere, tüm tedbirlere en üst düzeyde uyarak üretim hayatımızı sürdürüyoruz.

Devletimizin ilan ettiği tüm tedbirlere eksiksiz uymak, çalışanlarımız ve işletmelerimiz için hayati öneme sahip.

Bu dönemde en önemli iki önceliğimiz, çalışanlarımızın sağlığını ve işletmelerimizi korumak. Türkiye’de sanayi üretiminin yüzde 33’ünü temsil eden, 2 milyon insana doğrudan istihdam sağlayan, ülkemizin planlı sanayi üretim alanları organize sanayi bölgeleri olarak, bu konuda da Türkiye’ye örnek oluyoruz.

İnanıyorum ki, bu süreci de tedbiri elden bırakmadan üreterek birlikte aşacağız.

Güçlü bir Türkiye İçin; “Tedbir al, çalışanını koru, üretime devam et Türkiyem” diyoruz.

OSBÜK olarak, pandemi sürecinin en başından bu yana süreci çok yakından takip ediyor, organize sanayi bölgelerimize rehberlik ediyoruz.

Organize sanayi bölgelerimizin taleplerini, sorunlarını başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız olmak üzere ilgili kurumlarımızla paylaşıyor, çözümünü takip ediyoruz.

Sanayi üretimini koruyan ülkelerin, pandemi sonrasında daha avantajlı olacağına inanıyorum.

Onun için OSB camiası olarak Türkiye’nin salgınla mücadelesinde, üretim cephesinde güçlü bir şekilde yer alıyor, ülkemizin sanayi üretimini ayakta tutmak için olağanüstü çaba gösteriyoruz.

Ben bu çabada bütün tedbirleri alarak, ülkemize güç veren tüm organize sanayi bölgelerimize, bölgelerimizdeki sanayici ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

Sağlıklı kalın…

Memiş Kütükçü

OSBÜK ve Konya Sanayi Odası Başkanı