Advertisement

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, dün ülkenin para birimi yeni desteklemek için 1998’den bu yana gerçekleştirilen ilk Döviz piyasası müdahalesinin ardından yaptığı açıklamada, hükümetin piyasadaki aşırı hareketlere karşı gerekli adımları atmaya devam edeceğini söyledi.

Perşembe günü New York’ta konuşan Kishida, kur seviyelerine piyasaların karar verdiğini ama spekülasyona bağlı aşırı hareketlere tepkisiz kalamayacaklarını belirtti.

Japon Merkez Bankası’nın (BOJ), Fed ile fonlama için başvurabileceği bir ters repo anlaşması bulunuyor. ABD Hazinesi’nden dün yapılan açıklamada, “Japonya’nın, yenin son zamanlarda artan oynaklığını azaltmayı amaçlayan adımını anlıyoruz” denildi.

Müdahalenin 3-5 milyar dolar seviyesinde olduğu öngörülüyor

ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasında ABD’nin müdahaleye dahil olmadığı ifade edildi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yenin zayıf seyrini sürdürdüğü Temmuz ayında Tokyo’ya yaptığı ziyarette Japon yenini desteklemeye istekli olduklarını belirtmişti.

“Genel olarak bizim görüşümüz Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, G-7 ülkeleri gibi ülkelerin piyasa tarafından belirlenen döviz kurlarına sahip olması gerektiğidir” diyen Yellen, bununla birlikte sadece nadir ve istisnai durumlarda müdahalenin gerekli olduğunu söylemişti. Bu arada Japon yeni, ilave müdahale beklentisiyle yükselişini ikinci güne taşıyor.

RBC Capital Markets Asya Döviz Stratejisi Direktörü Alvin Tan, Japon yetkililerin perşembe günü 3-5 milyar dolarlık döviz sattıklarını öngördü.