Advertisement

CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, TÜSİAD tarafından düzenlenen "E-Ticaretin Gelişimi, Sınırların Aşılması ve Yeni Normlar" raporu tanıtımı sonrası Bloomberg HT'den Ceren Dilekçi'nin sorularını yanıtladı.

Kartallıoğlu gıda fiyatları beklentisine ilişkin yaz grubu meyvelerinin fiyatlarında son dönemde önemli oranda düşüş olduğunu kaydederek düşüşün süreceğini belirtti.

Kartallıoğlu, "Bir dönem çok tartışılan patatesi bugün 2,75 TL'den satabiliyoruz. Soğanın kg fiyatı 3,25 TL'ye kadar geriledi. Türkiye'de üretim arttıkça fiyatlar aşağı yönlü ilerleyecektir. Türkiye'nin üretim konusunda atılım yapması gerekir. Yaz dönemi üretimin doğal olarak arttığı bir dönem, fiyatların geri geleceğini umut ediyoruz" diye konuştu

Bu dönemde  fiyat indirimi ve promosyon stratejisi izlediklerini bildiren CarrefourSA Genel Müdürü, promosyonlu ürün satışının payının cironun yarısına yaklaştığını söyledi.

Süt, süt ürünleri ve kırmızı ete gelen yüzde 20'ye varan oranda fiyat artışının etkisine ilişkin olarak ise Kartallıoğlu şunları söyledi: "Et ürünlerinde Mayıs sonuna kadar olan bir kampanyamız var. Oraya herhangi bir şey yansıtmıyoruz. Bu konular bizi tedarik tarafından etkiler. Haziran ayında yapacağımız operasyonlar için üreticilerimiz bize bu şekilde bir fiyat geçişi yaparlarsa bizim de bunu mağazalarımıza bazı şeyleri olabildiğinde göğüsleyerek yansıtmamız icap eder. Bu da tüketimi düşürür. Türkiye bir senedir bu enflasyonist baskının altında. Perakende de bu konuda en çok savaş veren sektörlerin başında geliyor. Üretimden kaynaklı maliyet artışlarını tedarikçiler fiyatlamaya çalıştıklarında ilk başta karşılarında perakendecileri buluyorlar. Fiyat artışlarını kabul etmemek için büyük bir savaş veriyoruz. Üretim tarafındaki enflasyonun tüketime geçişini engelliyor. Enflasyon rakamları da bunu gösteriyor. Üretici fiyatları yüzde 40'lardayken tüketici fiyatları nasıl yüzde 20'lerde kalıyor, perakende sektörü burada çok büyük bir rol oynuyor."

Fiyat artışlarının önümüzdeki dönemde yatırım planlarına etkisine ilişkin olarak Kartallıoğlu, "Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz. Şu anda yatırımlarımız etkilenmiyor. Yatırımlarımızı yapıyor, mağaza açılışlarımızı planlandığı şekilde devam ettiriyoruz. Ülkenin makro ekonomik rakamlarındaki belirsizlikler orta vadeli planlar üzerinde etkiye neden oluyor. Yatırımlar, uzun vadeli işler olduğu için bu seneki planlarımızda değişiklik yok. Ama gelecek sene ve bir sonraki sene için olan planlarımızı bugünkü görünüm değiştirebilir" diye konuştu.

Giderek büyüyen e-ticaret sektörüne büyük miktarda yatırım yaptıklarını dile getiren Kartallıoğlu, "İstanbul'da 16 çeşit mal grubunu 45 dakikada dağıtabiliyoruz. Bu konuda yaklaşık 20 milyon dolar yatırım yaptık. Mayıs ayında yeni uygulamalarımızı devreye aldık. Ciromuzun içinde e-ticaretin payı yüzde 2 ama önümüzdeki dönemde daha yüksek pay alacağını varsayıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.