TVRadyo

"Oynanan oyunlara rağmen yatırımcının tercihi Türkiye"

"Oynanan oyunlara rağmen yatırımcının tercihi Türkiye"

Bakan Elvan, Türkiye'nin yabancı yatırım açısından cazibe merkezi olduğunu belirtti

25 Ağustos 2016 Perşembe, 16:55 Güncelleme: 25 Ağustos 2016 Perşembe, 16:56

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bugüne kadar Türkiye’de yatırım yapan firmalardan küçülen ya da tesisini kapatanın olmadığını, Türkiye'nin bu firmaların gücüne güç kattığını dile getiren Elvan, şunları söyledi:

"Türkiye yatırımcılar açısından cazibe merkezidir. Bunca karalamaya, üzerinde oynanan oyunlara rağmen yatırımcılarımız Türkiye’yi tercih etmektedir.

Ağustos ayında sermaye girişinde ciddi bir artış olduğunu görüyoruz. Biz, dünyanın neresinden gelirse gelsin Türkiye’de yatırım yapan, istihdam sağlayan tüm yatırımcılara gözümüz gibi bakarız. Önlerine konulmak istenen birtakım engeller varsa bu engelleri kaldırmaya hazır olduğumuzu söylemek istiyorum."

-"Türkiye aleyhine söylemlere inanmayın"

Yabancı yatırımcıların Türkiye aleyhinde üretilen söylemlere inanmaması gerektiğini, gerçeği görmek isteyenleri ülkeye davet ettiklerini dile getiren Elvan, hükümet olarak yapısal reformlara devam ettiklerine işaret etti.

Elvan, şöyle konuştu:

"Bisiklet üzerinde pedal çeviren bir kişiyi düşünün. Bizim hükümetimiz de öyledir. Biz, sürekli pedalı çeviriyoruz, çevirmeye devam edeceğiz. Dünyadaki değişim ve dönüşüme ayak uyduran ülkelerden biri olacağız. Bundan kimsenin kuşkusu ve kaygısı olmasın.

Dışarıda Türkiye aleyhine yayılmaya çalışılan söylemlere inanmayın. Eğer gerçeği görmek istiyorsanız lütfen Türkiye’ye gelin, Türk misafirperverliğini, dostluğunu görün. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ne kadar yatırımcı dostu olduğunu görün. Türkiye bu testlerden geçmiştir."

Yeni bir teşvik mekanizmasıyla proje bazlı destekler vereceklerini, stratejik sektörlerde, büyük ölçekli yatırımlarda yatırımcıyla oturup müzakere edeceklerini kaydeden Elvan, "Biz yolunuzu açacağız, yolunuzda mayınlar varsa onları temizleyeceğiz." dedi.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.138 -0,74
USD/TRY 4,7714 1,34
EUR/TRY 5,5875 1,16
EUR/USD 1,1711 -0,08
FAİZ 17,26 1,23
ALTIN/ONS 1.302,84 -0,14
BRENT 78,67 -0,15
Yukarı