TVRadyo

Şimşek: Darbe girişimi nedeniyle 3. çeyrek büyümesinde olumsuz etki olabilir

Şimşek: Darbe girişimi nedeniyle 3. çeyrek büyümesinde olumsuz etki olabilir

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "İçinden geçtiğimiz süreci, dünya ekonomisindeki cılız büyümeyi, dış ticaretteki daralmayı dikkate alırsanız aslında Türkiye'nin büyüme performansı gayet iyi" dedi

13 Eylül 2016 Salı, 16:58 Güncelleme: 13 Eylül 2016 Salı, 16:59

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "İçinden geçtiğimiz süreci, dünya ekonomisindeki cılız büyümeyi, dış ticaretteki daralmayı dikkate alırsanız aslında Türkiye'nin büyüme performansı gayet iyi." dedi.

Şimşek, partisinin Gaziantep İl Başkalığınca düzenlenen bayramlaşma töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bayramların kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin pekişmesine vesile olduğunu söyledi.

Bayramın Suriye'deki iç savaşın kalıcı olarak sona ermesine vesile olmasını dileyen Şimşek, "Şu anki ateşkesin kalıcı olmasını temenni ediyoruz. İnşallah yakın coğrafyamızda da barış ve huzur ortamı oluşur. Türkiye için de kardeşliğimiz, birliğimiz ve beraberliğimiz bayram vesilesiyle daha da güçlenecek." ifadesini kullandı.

Birlik ve beraberliğin artmasıyla Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sorunları çözebilme kabiliyetinin de artacağını dile getiren Şimşek, Gaziantep'te bir araya gelemedikleri tüm Gazianteplilerin bayramını kutladı.

Şimşek, bir gazetecinin iç taleplerdeki artışa karşın dış taleplerdeki düşüşle ilgili sorusunu şöyle yanıtladı:

"Biliyorsunuz ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Aslında Türkiye içeride hızla büyüyor. Yani iç talep, gerek özel tüketim olsun gerek kamu yatırımları olsun hızlı bir şekilde yüzde 5'in üzerinde büyümeye işaret ediyor ama gelin görün ki dünyadaki talebin zayıf olması ve yakın coğrafyamızdaki kaos nedeniyle maalesef büyümemiz yüzde 5'in üzerinde olmadı, yüzde 3,1 olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısında da yüzde 4'e yakın büyüme oranı söz konusu. İçinden geçtiğimiz süreci, dünya ekonomisindeki cılız büyümeyi, dış ticaretteki daralmayı dikkate alırsanız aslında Türkiye'nin büyüme performansı gayet iyi. Darbe girişimi nedeniyle üçüncü çeyrekte bir miktar olumsuz etki olabilir. Biz hızla yapısal reformları yerine getirerek, güçlü bir güveni tesis ederek daha yüksek bir büyümeye işaret edecektir."

Her geçen günün daha iyi olması için çalışılacağını bildiren Şimşek, "Bundan sonraki süreçte birlik ve beraberliği güçlendirerek, terörle mücadelede başarıyı sağlayarak, yakın coğrafyada da kalıcı bir ateşkes sağlanarak ve IŞİD ile PKK terör belalarından kurtulursak Türkiye çok daha büyük bir büyüme potansiyeline sahip. Her şeye rağmen Türkiye yine güçlü büyüyor ve Türkiye'nin performansı yadsınamayacak kadar büyük diye düşünmek lazım." değerlendirmesinde bulundu.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.852 0,84
USD/TRY 4,6771 -0,91
EUR/TRY 5,4534 -0,52
EUR/USD 1,1651 0,41
FAİZ 19,18 -1,08
ALTIN/ONS 1.270,56 0,27
BRENT 75,55 3,42
Yukarı