TVRadyo

İngiltere Başbakanı May AB Liderler Zirvesi'nde konuştu

İngiltere Başbakanı May AB Liderler Zirvesi

İngiltere Başbakanı May:"İngiltere AB’den ayrılıyor ama ayrılana kadar rolümüzü tam olarak oynayacağız. Ayrıldıktan sonra da güçlü ve güvenilir bir ortak olacağız" dedi

20 Ekim 2016 Perşembe, 19:45 Güncelleme: 20 Ekim 2016 Perşembe, 19:46

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma sürecinde bulunduğunu ancak güçlü ve güvenilir bir ortak olmayı sürdüreceğini söyledi.

Üye ülkelerin liderlerini bir araya getiren AB Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere bulunduğu Brüksel’de basına açıklama yapan May, bunun başbakan olarak katıldığı ilk AB Zirvesi olduğunu kaydetti.

May, "Vereceğim açık bir mesaj var. İngiltere AB’den ayrılıyor ama ayrılana kadar rolümüzü tam olarak oynayacağız. Ayrıldıktan sonra da güçlü ve güvenilir bir ortak olacağız. Bu zirve de dahil olmak üzere yakın iş birliği içinde çalışmayı sürdürmemiz hem İngiltere’nin, hem de AB’nin yararınadır.” diye konuştu.

Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarını zirvenin gündemine İngiltere'nin aldırdığını belirten May, "Rus saldırganlığı karşısında gür ve birlik içinde bir Avrupa duruşu sergilemeliyiz. Rusya’nın korkunç katliamlarını durdurması için bu ülkeye baskı uygulamayı sürdürmekte iş birliği yapmamız hayati önem taşıyor." dedi.

May'in zirvenin akşam yemeği bölümünde ülkesinin AB'den çıkış süreciyle ilgili bilgilendirme yapması öngörülüyor.

İngiltere Başbakanı May, ülkesinin AB'den resmen ayrılık sürecini başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin gelecek yıl mart ayı bitmeden devreye sokulacağını açıklamıştı.

Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesi AB üyesi ülkelerin birlikten çıkışını düzenliyor. 50. maddenin yürürlüğe girmesinin ardından başlayacak müzakere süreciyle İngiltere'nin AB'den resmen çıkmasının en az 2 yıl sürmesi öngörülüyor.

Birleşik Krallık'ta 23 Haziran'da yapılan AB referandumunda halkın yüzde 52'si AB'den çıkış yönünde oy kullanmıştı.

- Zirve gündemi

Sınır güvenliği ve Afrika ülkeleriyle yapılacak anlaşmalar temelinde sığınmacı konusunun ele alınacağı AB Zirvesi'nin akşam yemeğinde gündemin ağırlıklı olarak Rusya olması bekleniyor. Zirvenin gündem metnine göre, yapılacak "stratejik tartışmalarda" AB'nin Rusya ile ilişkileri ve Moskova'nın Suriye, Ukrayna ve Balkanlardaki rolü konuşulacak.

AB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Suriye'deki saldırılarından dolayı Rusya'ya karşı herhangi bir yaptırım kararı alınmayacak. Ancak Rusya'nın da kınanacağı Suriye konusunda bir sonuç bildirgesi yayımlanacak.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 93.157 0,12
USD/TRY 4,7584 1,14
EUR/TRY 5,4994 0,54
EUR/USD 1,1552 -0,61
FAİZ 19,55 2,25
ALTIN/ONS 1.280,02 0,13
BRENT 74,79 -0,73
Yukarı