TVRadyo
Ali Tezel
Ali Tezel

Engelli aylığı için başvurabilirsiniz

Yüzde 40 ve daha fazla oranda özürlü raporu olup da belli bir rakamdan daha az geliri bulunan engellilere 2022 Sayılı Kanun'a göre özürlü aylığı bağlanır. Engelli aylığı alanlar da 5510 Sayılı Kanun'a göre Genel Sağlık Sigortalı olurlar

Merhaba Ali Bey, 25.07.1992 doğumluyum. Doğumdan itibaren ortopedik engelliyim. Engelli belgemde "Yüzde 88 çalışamaz" raporu yazıyor, ama bu tarihe kadar devletten adıma herhangi bir ödenek, maaş ve sağlık hizmetlerinden yararlanamadım. Programınızı izleyince sizden bilgi almak istedim, telefonla ulaşamadım. Artık yaşım itibarıyla sağlık güvencem kalmadı ve her muayenede, her reçetede ücretleri peşin ödüyorum. Hiçbir güvencem kalmadı, yaşım 18'i çoktan geçti ve çalışamıyorum. Ailemin durumu da pek iyi değil. Geleceğimin güvence altına alınmasını istiyorum. Bana devletimiz ne yardımlar yapar, maaş ödemesi yapılır mı? Çalışacak durumum yok, çalışamaz raporum elimde zaten. Daha önceden 18 yaşımı geçtiğimde başvuru yaptım, yine olumlu sonuç alamadım, herhangi bir yardım olmadı ve hâlâ sağlık güvencem yok. Babamın evi olması bu durumu etkiler mi? ■Simge TATLICI

Sayın okurum, sanırım bayansınız, ana-babanızın durumunu yazmamışsınız. Ana veya babanızdan herhangi biri emekli veya çalışıyor ise onlar üzerinden bir ömür boyunca sağlık hizmeti alma hakkınız var.

ENGELLİ AYLIĞI ALABİLİRSİNİZ
2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun'un ek 1. maddesine göre;
a) "Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını dolduran ve kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan özürlülerden; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu kanunun 1 'inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanlara, bu kanunun 1 'inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 300'ü tutarında, (320 lira)
b) 18 yaşını dolduran, kanunen bakmakla mükellef kimsesi olmayan ve herhangi bir işe yerleştirilememiş olan özürlülerden; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu kanunun 1'inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanlara, bu kanunun 1'inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 200'ü tutarında, (213 lira)
c) Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu kanunun 1 'inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olduğu halde, kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını bulunanlara, bakım ilişkisi fiilen gerçekleşmek kaydıyla bu kanunun 1'inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 200'ü tutarında, (213 lira) aylık bağlanır."
Bu aylıklar için kaymakamlığa başvurmalı ve 2022 Sayılı Kanun'a göre aylık almak istediğinizi belirten bir dilekçe vermelisiniz. Babanızın evinin olmasının bu aylıkla alakası yoktur.

***

Evde bakım parası için iki temel şart var

Merhaba, engelli aylığı ve bakım ücreti hakkında sormak istiyorum. Zonguldak'ta yaşıyoruz ve yüzde 90 engelli raporu olan amcam da bizimle yaşıyor. Amcamla birlikte beş kişilik bir aileyiz. Ailede iki üniversite öğrencisi var. Amcam şu anda babasından kalan 680 TL emekli maaşı alıyor. Ailede sadece babam çalışıyor ve geliri 2100 TL. Annem ev hanımı, üç buçuk yıldır engelli aylığı ya da bakım ücreti gibi bir para almıyoruz. Sadece babasından kalan emekli maaşını alıyor. Şu soruları sormak istiyorum: Engelli aylığını ya da bakım ücretini almaya hakkımız var mı? Varsa nasıl alabiliriz, dava ya da dilekçe yoluyla mı? Ayrıca böyle bir hakkımız varsa geçmişe dönük haklarımız için
bize bir ödeme söz konusu olabilir mi? ■ Mesut Açıkgöz

Mesut kardeşim, evde bakım ücretinin iki temel şartı var. Birincisi, evde bir başkasının bakımına muhtaç durumda olduğu sağlık kuruluyla tespit edilmiş birisinin olması, ikincisi de ailenin kişi başına düşen gelirinin net asgari ücretin
(634.64 TL) üçte ikisinden (423 liradan) az olmasıdır. Verdiğiniz bilgilere göre evdekilerin gelirleri kişi sayısına bölündüğünde bu rakamdan fazla kişi başına düşen geliriniz var. Bu sebeple evde bakım ücreti alma şansınız az. Ancak nüfusa kayıtlı ikametgâh sisteminde ailedeki kişi ve geliri ayarlayabilirseniz bu olur. Engelli (özürlü) aylığının şartlarından birisi, kendisine 2022 Sayılı Kanun'a göre aylık bağlanacak kişinin aylık 106 liradan az geliri olması gerekir, ama amcanızın aylık geliri bu rakamdan fazla olduğu için engelli aylığı da alma şansı yok.

Yukarı