Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini hisse senedi piyasasındaki rallinin durması ile birlikte doların hafifçe yükselmesine ve ABD Hazine tahvillerinin ABD'de şirket karlarının açıklandığı bir ortamda sakin seyretmesine çevirmeleri ile birlikte bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Öte yandan, Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD'de enflasyon düşerse Fed'in faiz indirimine gitmek durumunda kalabileceğini söyledi. Evans şimdilerde faizlerin 2020 yılının sonbaharına kadar sabit tutulmasını bekliyor.

Spot altın, Pazartesi günü ons başına 1,282.59 dolar ile 4 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 0.1 gerileyerek Singapur saati ile 09:41'de 1,286.55 dolara geriledi. Altın önceki üç günde yüzde 1.5 kaybetti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

ABD'nin gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.55 seviyesinde yatay seyretti.

Oanda Corp.'un kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, "Altın, hem dolar hem de tahvil faizlerinin güçlü kalmaya devam etmesi ile birlikte, ons başına 1,290 dolar civarında alaca karanlık kuşağına saplandı ve rallisini sürdüremedi," dedi ve 1,280 civarının kritik destek bölgesi olmaya devam ettiğini kaydetti. Halley ayrıca, "Çin ve ABD'den son dönemde gelen veriler güçlü ve bu durum durumun kötümserlerin düşündüğü kadar kötü olmadığını işaret ediyor. Küresel ekonominin durumuna ilişkin 2019 yılının daha somut bir tablosunun ortaya çıkması için ABD-Çin ticaret anlaşmasının sonuçlanması gerek" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.2 düşerken, platin ve palladyum yüzde 0.1 geriledi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Citigroup Inc. ve Goldman Sachs Group Inc.'nin karları beklenenden iyi çıktı. Bu bankaları üst düzey yetkilileri Pazartesi günü, kutlama yapmak yerine, yatırımcıları finansal sonuçları aşağı çeken birimleri düzeltme konusunda ilerlemeler sağlayacaklarına ikna etmeye çalıştı.

*Venezuela, konu hakkında bilgiye sahip iki kaynağa göre, ülkenin varlıklarının dondurulması yönünde artan uluslararası baskıya karşın, 400 milyon ons altın sattı.