Advertisement

(14:05'te güncellendi)

Son günlerde dar bantta hareket eden dolar, yeni güne 5.87 civarında başladı. Gün içinde 5.89'a yükselen dolar Merkez sonrası 5.8391'e geriledi.

Yurt içinde bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikası toplantısı gerçekleşti. Banka politika faizinde 75 baz puan indirime giderek yüzde 11.25 seviyesine çekti.

Merkez Bankası son 4 toplantıda toplam 1200 baz puanlık faiz indirimi yaparak faizi % 12'ye çekmişti. Bloomberg HT'nin anketine katılanların medyan tahmini Merkez Bankası'nın faizleri 75 baz puan indirmesi yönünde idi. Faiz indirimi beklemeyenler de vardı. Merkez kararı sonrası dolar 5.8486'ya kadar geriledi.

TL'YE ETKİSİ

Bazı uzmanlar kurun Merkez Bankası'nın son toplantılarındaki indirimden etkilenmediğini, bu toplantıda da beklentiler dahilinde bir indirimin kur üzerinde çok fazla etki yaratmayacağını belirtiyor. Agresif bir indirimin ise kurda yükseliş neden olabileceği ifade ediliyor.

Ünlü Menkul Değerler bir notunda "Merkez Bankası’nın bu kez beklentilere paralel olarak değişikliğe gitmemesi (veya önceki adımlarına kıyasla çok daha küçük ölçekli bir adım atması), vereceği mesajlarda temkinli bir dil kullanması ve bu neticede piyasalarda faiz indirimlerinde sona yaklaşıldığına yönelik bir algı oluşması TL’nin istikrar kazanmasına yardımcı olabilir. Aksi bir senaryoda reel faiz daha da daralacağı için TL’nin destek bulması zorlaşabilir" değerlendirmesini yaptı.


Gelişen ülke para birimlerinin bu sabah dolar karşısındaki performansı...