Advertisement

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,92 azalarak 80,58 değerini aldı. Endeks aylık bazda gerilemesine rağmen ön endekse göre hafif yükseliş gözleniyor.

Endeksi oluşturan soruların detaylarına bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısında gerileme gözlenirken, geleceğe ilişkin beklentilerde iyileşme izliyoruz. Temmuz ayının ilk yarısında en önemli ekonomik gelişme, başta Fed olmak üzere büyük merkez bankalarının daha sıkı politika sinyalleri vermesiyle gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybıydı.

Türk Lirasının da bu dönemde yaşadığı değer kaybı her ne kadar sonradan bir miktar toparlasa da Temmuz ayında Tüketici Güvenindeki gerilemenin en önemli nedeni gibi görünüyor. Türkiye – Almanya ilişkilerinde yaşanan gerginlik de mevcut durum algısındaki gerilemenin bir başka nedeni olabilir. Bununla birlikte, gelecek 12 aya ilişkin olumlu beklentiler Nisan ayından sonra başlayan yükselişini sürdürüyor. Büyümenin yılın ikinci çeyreğinde bir miktar daha hızlanmış olma ihtimali bu iyileşmenin bir nedeni olabilir.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi’nin yüzde 2,80 artarak 90,82 değerini aldığını izliyoruz. Diğer taraftan, mevcut durum algısındaki gerileme tüketim eğilimini de bir miktar olumsuz etkiliyor görünüyor. İçinde bulunduğumuz dönemin başta konut ve otomobil olmak üzere alıveriş için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi’nin Temmuz ayında yüzde 4,27 azalarak 53,92 değerini aldığını görüyoruz.  

Yılın ikinci çeyreğinde tüketici güveni ilk çeyreğe göre hafif yukarıda kapatmıştı. Üçüncü çeyreğin ilk verisi hafif gerilemeyle başladı.