Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de özel sektör verisinin stokların arttığını göstermesi ve emtia fiyatlarının güçlü doların baskısı altında kalması ile birlikte son altı ayın ilk aylık kaybına yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 0.5 düştü ve Şubat ayında yüzde 3.2 geriledi. ABD'de sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 933,000 arttı. ABD'de haftalık resmi petrol stok verileri Çarşamba günü açıklanacak. Bloomberg Emtia Endeksi bu ay yüzde 1.4 düşerken, dolar söz konusu dönemde yüzde 1.2 artarak bu para birimi ile fiyatlanan emtianın cazibesini azalttı.

Petrol, 10 yılı aşkın sürenin en iyi yıl başlangıcını gerçekleştirdikten sonra, bu ay oldukça çalkantılı seyretti. Fiyatlar, küresel varlık satışları ilebirlikte Şubat ayının başlarında sert düşüş gösterdikten sonra, hisse senetlerindeki toparlanma ile birlikte bu kayıplarının bir kısmını geri aldı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üretimi kısarken, Libya'daki arz aksaklıkları ve Venezüela'da süregelen kargaşa fiyatların yükselmesine yardımcı oldu. Ancak ABD'de artan kaya petrolü üretimine ilişkin endişeler piyasada tedeirginlik yaratıyor.

Seul'de Hyundai Futures Corp. emtia analisti Will Yun, "Fiyat rallisine neden olan Orta Doğu'daki geçici olaylardan başka, yatırımcılar dikkatlerini bu ay ABD'deki üretime çevirdi," dedi ve "Petrol fiuyatları önümüzdeki aylarda, piyasanın dünyanın en büyük üreticisi olma yolundaki ABD'de artan üretime ilişkin haberleri sindirmeye devam etmesi ile birlikte muhtemelen baskı altında kalacak" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 34 sent düşerek Singapur saati ile 10:02'de 62.67 dolara geriledi ve Ağustos ayından bu yana ilk aylık kaybına yöneldi. Petrol, bu ay yüzde 3.2 düşmeden önce, Ocak ayında biten beş aylık dönemde yüzde 37 yükseldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 17 altındaydı.

Çarşamba günü vadesi dolacak Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0.5 düşerek varil başına 66.33 dolara indi. Kontrat Salı günü yüzde 1.3 ya da 87 sent düştü. Daha aktif işlem gören Mayıs kontratı 27 sent düşerek 66.25 dolara indi. Küresel gösterge Brent petrolü, Nisan vadeli WTI'a kıyasla 3.56 dolar primli işlem gördü.