Advertisement

Londra'da işlem gören petrol, gelecek hafta gerçekleştirilecek OPEC toplantısı öncesinde ardı ardına ikinci haftalık kaybına yöneldi.

Yatırımcılar, OPEC ve grup ile birlikte hareket eden üreticilerin petrol arzını artırıp artırmayacağını değerlendiriyor.

Brent petrol Cuma günü fazla değişmese de haftalık yüzde 0.8'lik düşüşe hazırlanıyor. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Khalid Al-Falih, grubun 22 Haziran toplantısında üretimi kademeli olarak artırmaya yönelik karar vermesinin "kaçınılmaz" olduğunu belirtti.

Buna karşın İran, Irak ve Venezuela üretimin artırılmasına karşı çıkıyor. ABD vadelileri ise stokların Mart'tan beri en sert düşüşünü kaydetmesiyle, yüzde 1.8'lik haftalık yükselişe yöneldi. ABD ve Avrupa gösterge petro fiyatları arasındaki fark daralıyor.

Londra'da Ağustos vadeli Brent petrol kontratları, Seul saatiyle 15:37'de 75.89 dolardan alıcı buldu. ABD'de işlem gören Temmuz vadeli WTI petrolü kontratları 66.90 dolardan işleem gördü. ABD petrolü bir aydan bu yana ilk haftalık yükselişine hazırlanıyor.