Advertisement

Petrol, Suudi Arabistan'ın müşterilerinin ihtiyaçlarından fazla ihracat yapmayacağının sinyalini vererek arza ilişkin endişeleri azaltmasıyla, varil başına 70 dolara yakın seviyelerde kazancını korudu.

New York'ta işlem gören petrol vadeli kontratlar önceki üç seansta yüzde 2.1 yükselmesinin ardından Cuma günkü işlemlerde kazancın korudu. Daha fazla üretim yapması ve fiyatları düşürmesi yönünde ABD Başkanı tarafından baskı altında olan OPEC'in fiili lideri Suudi Arabistan, bu ayki ihracatın kabaca Haziran'a eşit olacağını, Ağustos ayında ise günlük 100 bin varil azaltılacağını belirtti.

Seul'de NH Investment & Securities Co. emtia traderı Hong Sungki, “Suudi Arabistan'ın fiyatların düşük tutulması yönünde Trump baskısı altında olmasına karşın düşük fiyatlar muhtemelen hoşuna gitmeyecektir.” dedi.

Nymex'te işlem gören Ağustos vadeli WTI petrol kontratları, Seul saatiyle 13:21'de varil başına 29 cent artıda 69.75 dolardan işlem gördü. WTI petrol bu hafta yüzde 1.8 düşerek ardı ardına üçüncü haftalık düşüşüne yöneldi. Daha aktif olan Eylül kontratı ise varil başına 68.24 dolar oldu.

Londra'da işlem gören Eylül vadeli Brent petrol kontratları, 18 cent artarak varil başına 72.76 dolardan alıcı buldu. Brent petrol kontratları bu hafta yüzde 3.6 geriledi.