Advertisement

Euro Bölgesi ekonomisinde görünüm, ticaret gerilimi ve Brexit kaynaklı belirsizliğin sinyalini veren güven endeksinin dört yılın düşüğüne gerilemesiyle bir darbe daha aldı.

Sanayi yöneticilerinin müşteri talebine ilişkin endişeleri giderek artarken istihdam görünümünü de düşürdü. Toplam güveni gösteren Ekonomik Güven Endeksi 101.7 ile Şubat 2015'ten bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

Euro Bölgesi boyunca imalatçılar, özellikle Almanya'da, hem ABD – Çin ticaret gerilimi hem de İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına yönelik müzakerelerden kaynaklı belirsizliğin baskısı altında.

Aylık olarak ekonomi güveni raporu yayınlayan Avrupa Komisyonu, sanayi sektöründeki yöneticilerin üretim beklentileri, siparişlerin mevcut düzeyi ve nihai mal stoku dahil her alanda “önemli ölçüde daha kötümser” olduğunu belirtti.

Sanayiye kıyasla biraz daha dirençli seyreden hizmet sektörü Eylül ayı raporuna göre bir miktar iyileşme kaydetti. Yine de 9.5 seviyesinde açıklanan hizmet sektörü güven rakamı 2015 ortasından beri görülen en düşük seviyeye yakın seyrediyor. Tüketici tarafı da 9.5 ile Eylül'de sanayiye kıyasla daha az kasvetli görünüyor.