Advertisement

Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirim yapmasıyla 13 ay sonra faizlerde indirime gitmiş oldu ve sadeleştirme yolunda ilk adımını attı. 

Merkez Bankası'nın bu kararının kredilere nasıl yansıyacağı da merak konusu. 

Ancak ekonomistler Merkez Bankası'nın bu indirim adımı ile kredi faizlerinin pek fazla değişmeyeceği görüşünde. 

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, daha önceden faiz koridorunun üst bandının kredi faizleri ile ilişkili olduğunu, bununla birlikte Merkez Bankası'nın son çalışmalarında bu ilişkinin zayıfladığı yönünde saptamalar olduğuna dikkat çekti.

Bürümcekçi'ye göre üst bantta yapılan indirimin kredi faizlerine yansıması söz konusu olmayacak. Bürümcekçi, "Birçok risk primi var, bunun yanında mevduat faizlerinde de bir gevşeme gözlemledikçe bu indirim kredi faizlerine yansımayacaktır. Ama bu adımla bir yol açılmış oldu. Şartlar uygun olduğunda bu indirimlerin devamı gelecektir" diye konuştu. 

TSKB Başekonomisti Gündüz Fındıkçıoğlu da fonlama maliyetleri düşünüldüğünde şu boyutuyla faiz indiriminin kredi faizleri üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağını belirtti. 

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu da Merkez Bankası'nın bu indiriminin oldukça marjinal olduğunu söylerken, Merkez Bankası'nın bu mesajının bir beklenti yönetimi olarak okunabileceğini de belirtti. 

Saltoğlu, "Merkez Bankası'nın indirim kararı hem çok marjinal, hem de zaman da çok etkili değil. Türk Lirası kredi/mevduat oranı yüzde 145'lerde. Dolayısıyla bu kararın 1,3 trilyon liralık mevduat pazarına etkisi çok marjinal olur. Ama Merkez Bankası'nın bu kararı bir beklenti yönetimi olarak, bir mesaj olarak algılanabilir. Yoksa matematik olarak böyle bir şey mümkün değil" dedi.