Advertisement

Doğan Holding ve Ünlü Yatırım Holding'in ardından Türkiye'de yeni bir yatırım bankası için harekete geçildi.

Gedik Yatırım ve hissedarı Inveo Yatırım Holding'in yeni bir yatırım bankası kuracağını açıklandı.

Gedik Yatırım ve Inveo Yatırım Holding toplamda 300 milyon TL sermaye ile kurulacak olan yatırım bankasında sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 75 pay sahibi olacak.

Şirketlerden KAP'a yapılan açıklamaya göre, gerekli izinlerin alınması sonrasında kurulması hedeflenen yatırım bankasının sermayesine Gedik Yatırım 75 milyon TL nakit bedelle, Inveo Holding de 225 milyon TL nakit bedelle katılım sağlayacak.

Ünlü, yatırım bankası için adım atmıştı

Son olarak halka arzın ardından Ünlü Yatırım Holding de yatırım bankası kurulması yönünde çalışmalara başlandığını belirtmişti.

17 Haziran tarihli yönetim kurulu toplantısında yatırım bankası kurulmasına ilişkin olarak; gerekli her türlü fizibilite çalışmalarının yapılması ve bu kapsamda resmi ve özel kurum ve kuruluşlar nezdindeki gerekli her türlü iş ve işlemin gerçekleştirilmesi için PwC Yönetim Danışmanlığı A.Ş'nin yetkilendirildiği duyuruldu.

Bloomberg HT yayınına katılan Ünlü&Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut Ünlü, halka arzdan sonra hedeflerinin 1-1,5 yıl içinde yatırım bankası projesine yönelmek olduğunu söylemişti.

Doğan Holding'in iştiraki D Yatırım Bankası ise, Mayıs ayının sonunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan faaliyet izni almıştı.