Advertisement

Avrupa Birliği'nin (AB) en güçlü odaları, zor günler geçiren Avrupa ekonomisinin geleceğini konuşmak için İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) ev sahipliğinde bir araya geldi.

Paris, Frankfurt, Madrid ve Milano gibi kentlerden ticaret ve sanayi odalarının oluşturduğu Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Kulübü (Club of Chambers), yılda iki kez düzenlediği toplantısını bu defa İTO'da gerçekleştirdi.

Toplantı, ''Seçkinler Kulübü'' diye de adlandırılan Club of Chambers'ın, AB üyesi olmayan bir ülkede düzenlediği ilk toplantı oldu. İTO'nun toplantılara yaklaşık 1,5 yıl önce davet edildiği kaydedildi.

Avrupa'nın en büyük 14 kentinin Oda başkanı ile AB ekonomisinin 6 aylık geleceği için yapılan anketin sonuçları da İTO'da açıklandı.

İTO'dan yapılan yazılı açıklamada, ekonomideki gidişattan nasıl etkilendikleri sorulan Avrupalı patronların yüzde 66'sının, önümüzdeki 6 ay içinde bölgelerinde ekonominin daha kötü olacağı kanaatinde oldukları belirtildi.

Katılımcıların yüzde 26'sı söz konusu dönemde ekonomik aktivitelerin aynı kalacağını belirtirken, ekonominin iyileşeceğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 6 oldu.

Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) Başkanı Alessandro Barberis'in de bulunduğu toplantıya, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş başkanlık etti. Yalçıntaş, bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Kulübün İstanbul Toplantısına, Madrid, Brüksel, Paris, Lüksemburg, Lyon, Münih, Amsterdam, Frankfurt, Milano, Londra, Berlin, Atina, Torino ve İstanbul olmak üzere 14 Avrupa kentinden Oda başkanları katıldı.

Toplantıda, katılımcılara daha önceden gönderilen ''Barometre'' adlı anketin sonuçları da açıklandı. Avrupa ekonomisindeki gelişmelerin bölgeye etkilerini ölçmeyi amaçlayan ankette, Oda başkanlarına geçmiş ve gelecek 6 aylık beklentileri soruldu.

AB ülkelerinde ekonominin önümüzdeki 6 aylık dönemde daha kötü olacağını düşünenlerin oranı yüzde 66 oldu. Katılımcıların yüzde 26'sı, söz konusu dönemde ekonomik aktivitelerin aynı kalacağını belirtirken, ekonominin iyileşeceğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 6 oldu.

Geçmiş 6 ayın değerlendirmesinde de benzer bir sonuç ortaya çıktı. Buna göre katılımcıların yüzde 46'sı kötü bir 6 ay geçirildiğini söyledi. Yüzde 40'ı ekonomik aktivitenin aynı kaldığını belirtirken, yüzde 13'lük bölüm ise iyileşme olduğu görüşünü dile getirdi.

Toplantının diğer bir konusu da İTO'nun önerisiyle ''AB üyesi ülkelerde inovasyon ve ARGE'nin ekonomik kalkınma üzerindeki etkisi'' oldu. Bu çerçevede İTO'nun büyük ortağı olduğu Kurtköy'deki Teknopark İstanbul Projesi'nin tanıtımı da yapıldı.