Advertisement

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, KDV oranının toptan et fiyatlarında yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi yönündeki kararı olumlu bulduklarını, ancak vatandaşın ucuz et alabilmesi için KDV oranının perakende satışta da yüzde 1'e indirilmesi gerektiğini belirtti.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, toptan et fiyatlarında yapılan vergi indiriminin kayıt dışılığı önleyecek bir adım olduğunu, sektöre de olumlu yansıyacağını ifade etti.

Sektörde et fiyatlarının kalıcı olarak düşmesi ve vatandaşların daha ucuza et alması için iki adımın daha atılması gerektiğini kaydeden Palandöken, ''Perakende satışta da KDV yüzde 1'e indirilmeli, daha sonra da yem fiyatlarında indirime gidilmelidir. Buğdayda olduğu gibi yemde de KDV yüzde 1'e indirilmelidir'' dedi.

Temel gıda ürünlerinde yapılacak KDV indiriminin de tüketici fiyatlarında önemli düşüş sağlayacağını belirten Palandöken, bu ürünlerde de KDV'nin yüzde 1 olması gerektiğini, fiyatların düşmesinin sürümü artıracağını, alışverişi canlandıracağını ve böylece daha fazla vergi toplanacağını ifade etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Kasım 2011 Salı, 22:14 Misafir evet aynı sekılde baskanıma katılıyorum et fıyatında sadece toptan degıl parakande de yuzde8 den yuzde bıre1 dusmesı gerekır kdv oranları parekende yansımazsa et fıyatları dusmez aksı halde cıkar