Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İsrail'in eski askeri istihbarat başkanı Amos Yadlin, ''İran, nükleer bomba yapmak için her şeye sahip, isterse yapabilir'' dedi.

İsrail'de yayımlanan Maariv gazetesine konuşan Yadlin, İranlı liderler eğer ''bu gece toplanır ve gizlice bir bomba yapmaya karar verirse'' İran'ın bomba yapmak için her türlü kaynak ve donanıma sahip olduğunu söyledi.

İran, nükleer programın enerji üretmek ve diğer barışçı amaçlara hizmet etmek için olduğunu söylüyor, ancak İsrail ve batılı devletler nükleer programın silah geliştirmeye yönelik olduğunu ileri sürüyor.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, dün yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer silah üretme aşamasına geçmeye henüz karar vermediğini belirterek, "İranlılar, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından uygulanan kontrollere son vermediler. Bunu yapmadılar, zira bunun nükleer programlarının askeri yönü için bir kanıt oluşturacağını ve bunun ülkelerine uluslararası yaptırımların ya da diğer türdeki eylemlerin sertleştirilmesine yol açacağını biliyorlar" diye konuşmuştu.