Advertisement

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ''Yeraltı Kaynaklarını Çıkarma Sanayii Şeffaflığı Girişimi'' adı altında düzenlenen konferansta konuşan Irak enerjiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, petrol üretimini geliştirmek için hayata geçirdikleri planlar sonucunda Irak'ın günlük petrol üretiminin 3 milyon varili geçtiğini söyledi.

Şehristani, Irak'ın petrol ihracatını arttırmak için Basra Körfezi'nde inşa ettikleri yüzer platformun 3 gün içinde faaliyete başlayacağını ve ülkenin petrol üretimini ve ihracatını arttırmak için hazırlamış oldukları planların tamamlandığını, yakın bir zamanda en çok petrol üreten ve ihraç eden ülkelerin başında olacağını belirtti.

Irak'ın sadece en fazla petrol çıkaran ve ihraç eden ülkeler arasında olmakla yetinmeyeceğini dile getiren Şehristani, ''Irak, madenleri çıkarma, özellikle fosfat ve gübre üretimini geliştirme konusunda yeni bir strateji belirledi. Bu konudaki ikinci adımımız, madenlerimizin üretimi konusunda dünya çapında büyük bir üretim noktası oluşturmak. Fosfat ve nitrojene dayalı gübre üretiminde dünya çapında büyük bir üretici olacağız'' dedi.

Bu arada, Irak Petrol Bakanı Abdulkerim El Luaybi, günlük petrol üretiminin yüzde 25'ini ülke içinde tüketildiğini ve bunun ülke gelirlerine bir katkısının olmadığını, iç tüketimde kullanılan petrolün devlet tarafından sübvanse edildiğini ifade etti.

Irak'ın, 100,5 milyar dolar tutarındaki 2012 yılı bütçesinin tamamı petrol gelirlerine dayanarak hazırlanmıştı. Bütçenin yüzde 32'sine karşılık gelen 32 milyar dolarlık miktar ülkede 2012 yılında yapılacak yatırımlara ayrıldı. Irak'ın, ülkedeki petrol yataklarının geliştirilmesi için yabancı petrol şirketleriyle 2010 yılında imzaladığı anlaşmalardan sonra 6 yıl içinde günlük petrol üretimini 11 milyon varile çıkarılması hedefleniyor. Günlük petrol üretimi 2 milyon 600 bin varil civarında olan Irak'ın şimdiye kadar merkezi hükümetin denetimindeki bölgelerde keşfedilen petrol rezervi 143 milyar varil civarında.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Mart 2012 Pazartesi, 21:19 Misafir bu 3000000 varil petrolün kaç milyonu amerikanın haracı,bilen varsa lütfen yazsın..