Advertisement

Ham petrol fiyatlarının geçtiğimiz ay son bir yılın en büyük sıçramasını kaydetmesinin ardından petrol tüketicisi ülkelerde zam furyası başladı. Benzin ve dizel yakıt fiyatlarını 6 hafta içinde 2. kez yükselten ABD'nin ardından, Türkiye ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi Çin de zamma gitti.

Bir önceki zammın üzerinden daha 10 gün bile geçmeden benzine ikinci defa zam geldi. 95 oktan benzine 8 kuruş; 97 oktan benzine ise 10 kuruş zam yapıldı. Zammın ardından İstanbul'da 4,54 lira olan benzinin litre fiyatı 4,62 lira oldu. Benzine en son 9 Mart'ta 9 kuruşluk zam yapılmıştı.

Çin de kısa sürede 2. zamma gidenlerden oldu ve ülkesindeki rafinerilerin, kayıplarını telafi etmek üzere hem benzin hem de dizel fiyatlarını sırasıyla yüzde 6.4 ve yüzde 7 artırdı.

Zammın ardından Çin'deki benzin ve dizel fiyatlarına 600'er yuan zam geldi. Çin'de benzin ton başına 9,980 yuana, dizel ise ton başın 9,130 yuana çıkarıldı.

Nymex cinsinden ham petrol fiyatları 2012'de yüzde 9.1 yükseldi. Uzmanlar son zamanlarda sıkça yüksek petrol fiyatlarının, küresel ekonomik toparlanmayı rayından çıkarabileceğini söyleyerek uyarıda bulunuyor.

Birçok finansal kuruluş ve analist de 2012 ve 2013 için petrol tahminlerini yükseltti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Cumartesi günü yaptığı konuşmasında, son zamanlarda kurumsal tek bir kuruşluk vergi zammı yapılmadığını, zamların küresel petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını ifade etmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Mart 2012 Salı, 10:53 Misafir yahu adama bak birde diyorki tek kuruşluk vergi zammı yapılmadı:)))) e %70 lik verginin üstüne birde vergi zammı yapsaydınız bari ayıptır ayıp siz kimi kandırıyonuz biz nerde yaşıyozzz bu ülkenin çivisi çıkmış arkadaş yavv adamlar bizi koyun zannediyor herhalde
20 Mart 2012 Salı, 10:43 Misafir akaryakıt üzerinden alınan vergilerin kademeli olarak ciddi şekilde azaltılması gerekir. aksi takdierde petrolün fiyatının uluslararası piyasada artmasına bağlı otomatik fiyatlama sistemi yapan türkiye de perakende satış fiyatı yakın bir tarihte 10 tl yi bulacaktır. bu sürdürülemez ve katlanılamaz bir maliyetdir türkiye ekonomisi için. maliye nin bu konuda geleceği şimdiden öngörmesi gerekir. not : afganistan da ki şehitlerimiz niye öldü diyenlere de şunu söylüyorum. sadabat paktını kurup afganisatan a ilk türk birliğini gönderen atatürk tür. afganlıların asayişi için ordayız.
20 Mart 2012 Salı, 09:44 Misafir en çok zoruma giden de,10 küsür tane çok lüks aracı olan meşhur mütehait ile aynı vergiyi ödeyip arabaya yakıt almak.bu dolaylı vergi sistemi düzgünü yamultuyor.raydakini raydan çıkarıyor.çok adam düzgün adam tanıyorum.olmadık şeyler yaparak sistemden intikam alan.