Advertisement

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Margallo, İspanyol Repsol şirketinin büyük ortağı olduğu petrol şirketi YPF'nin yüzde 51'ini kamulaştırmayı planlayan Arjantin hükümetinin "belden aşağı vurduğunu" savundu.

Margallo, gündemde öncelikli sırayı alan YPF kriziyle ilgili İspanyol gazetecilere açıklamalarda bulundu. İspanya ile Arjantin arasındaki ilişkilerin "çok uzun zamana ve gerçek kardeşliğe dayandığını" kaydeden Margallo, kendisini en çok endişelendiren durumunun "bu ilişkilerin kopma noktasına gelmesi ya da en azından güvensizlik ortamı yaratılması" olduğunu vurguladı. Arjantin'in Madrid Büyükelçisi Carlos Bettini ile de bir görüşme yapan İspanya Dışişleri Bakanı, Arjantin'e karşı alacakları kararların gelecek cuma günkü Bakanlar Kurulu toplantısında belirleneceğini duyurdu.

Bu arada YPF krizinde İspanya'dan yana bir tavır sergileyen Avrupa Birliği (AB), gelecek 19-20 Nisan tarihlerinde Buenos Aires'de Arjantin ile AB Komisyonu arasında yapılacak bir toplantıyı askıya aldığını duyurdu. Komisyon sözcüsü, Arjantin hükümetinin YPF'yi kamulaştırma kararının "yasadışı" olduğunu ve buna karşılık olarak toplantının ertelendiğini duyurarak, "Ekonomiye ve ekonomik ilişkilerimize yardım etmeyen bir belirsizlik yarattı" ifadesini kullandı.

İspanya Dışişleri Bakanı Margallo, AB'nin yanısıra Meksika ve Şili'nin de kendilerine destek verdiği belirtip, aynı şekilde İngiltere'den de bir çaba göstermesini beklediklerini kaydetti. Margallo, ABD'nin tavrını ise "beklenenden az bir gayret gösterdi" diye yorumladı.