Advertisement

Bloomberg News'un ahberine göre, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P 500), Türkiye'nin kredi notu görünümünü, "daha düşük dış talep ve kötüleşen ticaret haddi" dolayısıyla, "pozitif"ten "durağan"a düşürdü.

Bu açıklama sonrası Türk Lirası son altı günde ilk kez düşerek dolar karşısında, TSİ 12:53'te 1.76 lira seviyesine indi. Tahvil ve bono piyasası ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bugün tatil nedeniyle kapalı.

S&P, açıklamasında, "Azalan dış talep ve kötüleşen dış ticaret haddi - ihracat fiyatları ile ithalat fiyatlarını karşılaştıran oran-, bizim görüşümüze göre, ekonominin yeniden dengelenmesini daha zor hale getirdi ve yüksek dış borç ve dolaylı vergi gelirlerine dayanan devlet bütçesi dikkate alındığında, Türkiye'nin kredibilitesine yönelik riskleri artırdı" şeklinde görüş bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Mayıs 2012 Çarşamba, 13:19 Misafir not ya da değerlendirme arttımı % 5 artan borsa, düşünce tepki vermedi nedense. i̇mkb yalan dolanla iş yapıyor. komşular batık, tr şaha kalkıyor. yok öyle bir şey
02 Mayıs 2012 Çarşamba, 10:44 Misafir bunlar ekonomimiz için iyi günler...
02 Mayıs 2012 Çarşamba, 09:06 Misafir ülkemizde not görünüm indirimine sevinen vatan hainleri olduğu sürece, türkiye'nin notu artmaz