Advertisement

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimleri için yarışan Nicolas Sarkozy ve Francois Hollande televizyon ekranlarında karşı karşıya geldi. Canlı yayınlanan ve yaklaşık 3 saat süren tartışmada zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Özellikle istihdam ve alım gücününün artırılmasıyla ilgili bölümde Sarkozy'nin bir kaç kez rakibini yalancılıkla suçlaması, ortamını gerilmesine yol açarken, tartışmayı yöneten ''TF1'' ve ''France 2'' televizyon kanalının sunucuları iki lideri yatıştırmakta güçlük çekti.

Sarkozy, Hollande'ı, ''ülke yönetiminde ciddi bir tecrübesi olmamakla'' suçlarken, Sosyalist rakibi ise 5 yıllık iktidarı boyunca Sarkozy'nin ''ülkeyi fakirleştirdiği ve vatandaşları birbirine düşürdüğü'' suçlamasında bulundu. İki aday da, birbirlerini yanlış rakamlar vererek gerçekleri gizlemekle suçladı.

Sarkozy, mali krize rağmen Fransız ekonomisinin ''iyi bir sınav verdiği''görüşünü savunurken Hollande, ''rakibini sürekli mali krizin arkasına saklanmak ve ülkeyi kötü yönetmekle'' itham etti.

Hollande ülkedeki öğretmen sayısını artıracağı sözünü verirken, Sarkozy gerekli kaynak olmadan bunun gerçekleşemeyeceği görüşünü dile getirdi.

Sosyalist lider, Fransa'nın son yıllarda bütçe açığı ve dış ticaret açığının artmasında Sarkozy'i suçladı. Sarkozy, tasarruf önlemlerinin gerekliliğini savunurken, ''rakibinin ekonomik politikalarının, ülkeyi borç batağına sürükleyeceğini''iddia etti.

Göçmen sayısının azaltılmasından yana olduğunu ifade eden Sarkozy, ''Müslüman göçmenlerin kendi inanç biçimlerine uygun yaşam tarzını dayatmaları riski bulunduğu ve yerel yönetime aday siyasetçilerin oy kaygısıyla bu tür taleplere boyun eğeceği'' gerekçesiyle yabancıların yerel seçimlerde oy kullanmasına karşı olduğunu açıkladı. Sarkozy'nin bu yaklaşımına Hollande, göçmenlerin dinlerine bakarak ayrımcılık yapılamayacağı gerekçesiyle sert tepki gösterdi. Hollande, bu tür bir yaklaşımın Fransız vatandaşı Müslümanları rahatsız edeceği uyarısında bulundu.

Sosyalist aday Hollande, dış politika bölümünde Fransız askerlerinin Afganistan'dan bu yıl sonuna kadar çekilmesini istediğini söyledi.

Hollande'ın son anketlere göre açık farkla yarışı önde götürdüğüne dikkati çeken siyasi gözlemciler, bu televizyon tartışmasının yansımalarının Sarkozy için ''son şans olacağı'' görüşünde. İkinci turda kilit rolü oynaması beklenen aşırı sağcı parti lideri Marine Le Pen ise, Pazar günü yapılacak seçimlerde boş oy kullanacağını açıklamış ve seçmenlerine de aynı tavrı göstermeleri çağrısında bulunmuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Mayıs 2012 Perşembe, 09:26 Misafir modern çağdaş demokrasilerde liderler karşı karşıya geliyor konuşuyor tartışıyor birde bize bakın !