Advertisement

Yunanistan'daki seçimlerde kemer sıkma yanlısı partilerin galibiyetinin ardından Avrupalı liderlerden "kemer sıkma şartlarının gevletilebileceği" sinyalleri gelmeye başladı. Ancak Almanya Başbakanı, aralarında kendi dışişleri bakanı Guido Westerwelle'ninkilerin de olduğu bu açıklamalara karşı çıkarak, Yunanistan'ın kurtarma paketinin şartlarının geciktirilmemesi ya da süresinin uzatılmamasının gerektiğini söyledi.

Meksika'daki G-20 toplantısında muhabirlere konuşan Merkel, yeni hükümetin, daha önceden anlaşılan kurtarma şartlarına uymasınıın gerektiğinin altını çizerek, "Reform şartları gevşetilemez" dedi.

Euro kriziyle mücadelede ortak euro tahvillerinden, teşvik fonlamasına kadar bugüne dek birçok politika seçeneğini reddetmiş olan Merkel, şimdi kara listesine bir madde daha eklemiş oldu.

Atina Üniversitesi profesörü yanis Varoufakis, Merkel'in kendisini en az ödünle kurtarmaya çalıştığını, ancak bunun böyle süremeyeceğini söyledi.

Euro Bölgesi maliye bakanları dün bir açıklama yayınlayarak, uluslararası denetçilerin, yeni hükümet kurulur kurulmaz Yunanistan'a geri dönerek, durum değerlendirmesi yapacaklarını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise ZDF kanalına, son haftalardaki siyasi krizin zarar verdiğini söyleyerek müzakarecilerin Yunanistan'ın kurtarma paketinin "zaman diliminde" değişiklik yapabileceğini kaydetti. Almanya Hükümet sözcüsü Georg Streiter ise bu açıklamaları sorgular ifadelerle, "zamanın bu gibi tenzilatlara yer vermediğini" savundu.