Advertisement

Tsipras: Euro'dan çıkmak için yalvaracağız

Tsipras: Euro

SYRİZA lideri Tsipras, "Koalisyon hükümeti ülkeyi Euro'nun dışına yönlendiriyor, iki yıl sonra Euro'dan çıkmak için yalvaracağız" açıklamasında bulundu

15 Temmuz 2012 Pazar, 10:56 Güncelleme: 23 Temmuz 2012 Pazartesi, 08:46

Yunanistan, Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras, Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras başkanlığında, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) ve Demokratik Sol Partinin (DİMAR) desteğiyle kurulan koalisyon hükümetinin ülkeyi Avro Bölgesi'nin dışına yönlendirdiğini söyledi.

Atina'da düzenlenen Avrupa Sol Partisi'nin Yürütme Kurulu toplantısının açılışında konuşan Tsipras, hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek, daha fazla kemer sıkma ve özelleştirmelerle ilgili kararların, kalkınma programının başarısızlığını gösterdiğini öne sürdü.

Tsipras, ''Program tutmuyor. Denklemin çözümü yok. Üç partili hükümet, kreditörlerin mantık dışı taleplerine yardımcı olursa iki yılın sonunda hasta ve iflas etmiş olan Yunanistan kendi isteğiyle ve yalvararak Euro'dan çıkmaya mecbur kalacaktır'' dedi.

Hükümetin, kreditörlerin çıkarlarını sözde uluslararası hedeflermiş gibi göstermeye çalıştığını ve yardım anlaşması çerçevesinde kamuya ait su, elektrik, telekomünikasyon ve deniz manzaralı taşınmaz mal varlıklarını satıp savmak niyetinde olduğunu ifade eden Tsipras, ''Sonunda da Özel Sektör Katılımı (PSI) olarak bilinen tahvil takası anlaşması olayındaki gibi bunu da büyük bir başarı olarak gösterecekler. Aslında Yunanistan satılıyor'' diye konuştu.

Tsipras, Yunanistan'ın kalkınma programını denetleyen ve incelemelerde bulunmak üzere 24 Temmuz'da Atina'ya gelmesi beklenen Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinden oluşan troyka heyetinin, aslında sadece Yunanistan'a ''kendini asmak için kullanacağı ipi tercih etme imkanı verdiğini'' söyledi.

İçte ve dışta bazılarının iddia ettiği gibi SYRİZA'nın Yunanistan için bir tehlike oluşturmadığına, krizde bulunan Yunanistan gibi ülkeler için asıl tehlikenin kemer sıkma ve iç devalüasyon politikalarından geldiğine işaret eden Aleksis Çipras, bunun, sadece emekli maaşlarını ve gelirleri azaltmakla kalmayıp, ülke servetinin değerinden düşük fiyatlara satılmasını kolaylaştırdığını vurguladı.BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Temmuz 2012 Pazartesi, 09:37 Misafir biz bu ab ye sakın girmeyelim. bağımsızlığımızın gittiği gün olur. üstelik ekonomik olarak tüm esnekliğimizi kaybederiz. ab ya da usa her ikisi de yüksek standartlar için örnek alınması gereken düzenlemeler barındırıyor. amacımızı bunları ülkemize kazandırmak olmalı. ancak parasal birlik almanya nın tüm avrupayı işgalinden başka bir şey değil. ingiltere bunun dışında kalarak zaten resmi gösteriyor. şahsen bu konuyu örtbas etmek için ikna ofisleri açıyorlar. gelecekte bunlar bizi ab ye almak için çırpınacak. ancak ozaman bizde referandumda hayır demeliyiz. üstelik güçlü bir hayır.
15 Temmuz 2012 Pazar, 23:42 Misafir size giren euroyu siz çıkartamazsınız
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 86.771 0,00
USD/TRY 6,0355 0,12
EUR/TRY 6,7319 -0,06
EUR/USD 1,1147 -0,18
FAİZ 25,72 0,00
ALTIN/ONS 1.274,62 -0,25
BRENT 72,15 0,25
© haberturk.com
Yukarı