Advertisement

Rogers: Finansal kriz orman yangını gibi

Rogers: Finansal kriz orman yangını gibi

Finansal krizi orman yangınına benzeten Yatırım uzmanı Jim Rogers, "Sonrasında oluşacak orman daha güçlü olur, daha hızlı gelişir" açıklamasında bulundu

24 Temmuz 2012 Salı, 11:47 Güncelleme: 25 Temmuz 2012 Çarşamba, 15:21

Dünyada ''Emtia Gurusu'' olarak tanınan yatırım ve finans uzmanı Jim Rogers, ''Finansal kriz orman yangını gibidir. Sonrasında oluşacak orman daha güçlü olur, daha hızlı gelişir'' değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'da derinleşen krizin yansımalarını yorumlayan Rogers, ''Sistemin çalışma şekline göre, eğer insanlar kaybediyorsa, bırakırsınız kaybederler. Daha sonra gelirsiniz ve herşeyi yeniden düzenlersiniz. İşin ehli insanlar devreye girer, yeni düzenlemeler yaparlar ve sağlam bir temelden yeniden başlarsınız. Bu binlerce yıldır bu şekilde süre gelmiş bir durum'' dedi.

Kişisel blogundan Avrupa'daki borç krizinin, Yunanistan'dan sonra, İspanya, Portekiz ve İtalya gibi çevre ülkeleri de etkilemeye başlamasının sonrasında, krizin etkilerini azaltmak için oluşturulan Avrupa Birliği kurtarma paketlerini sıkça ağır bir şekilde eleştiren Rogers, kişisel blogunda, ''Finansal kriz orman yangını gibidir. Eğer ormanda yangın varsa, bu çok fenadır. Öte yandan, yangın ormanı kaplayan çalıları temizler. Yangın sonrasında oluşacak orman daha güçlü olur, daha hızlı gelişir'' dedi.

Avrupa'da iflasın eşiğinde olan ülkelere daha fazla yardım edilmemesini isteyen Rogers, ''Fınansal krizlerde ve iflaslarda da durum böyledir. Herşeye yeniden başlarsınız ve herşey daha iyi olur'' yorumunda bulundu.

Rogers daha önce, ''Yeni Euro, X, Y ve Z ülkelerinin ardı ardına Euro Bölgesi'nden ayrılmasıyla oluşacak. Almanya, Fransa, Finlandiya, Hollanda gibi geride kalan ülkeler güçlü ülkeler olacak'' tahmininde bulunmuştu.

 

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.182 0,00
USD/TRY 5,8227 0,16
EUR/TRY 6,6441 0,40
EUR/USD 1,1407 0,06
FAİZ 19,41 0,00
ALTIN/ONS 1.425,36 0,40
BRENT 64,35 -0,79
© haberturk.com
Yukarı