Advertisement

Yargıtay 13. Dairesi'nin, geçmişe dönük kredi kartı aidatlarının iadesi yönünde verdiği kararın ardından, Tüketici Hakem Heyetine şikayet dilekçesi yağdı.

Yaklaşık 110 bin nüfusu olan Kırşehir'de, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'ne bağlı Tüketici Hakem Heyeti'ne 2012 yılının ilk 6 ayında verilen 5 bin 784 şikayet dilekçesinin yüzde 90'ını kredi kartı aidatlarının iade edilmesi talebi oluşturuyor.

Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Adil Ertuğrul, tüketici hakları şikayetleri konusunda bu yıl yoğun bir talep aldıklarını söyledi.

Ertuğrul, 2012 yılı ocak ve haziran ayları arasında tüketici hakları konusunda müdürlüklerine 5 bin 684 tane başvuru yapıldığını bildirdi. Bunun yüzde 90'ının banka kredi kartları aidatlarının iadesi ile ilgili olduğunu ifade eden Ertuğrul, ''Tüketici Hakem Heyetimiz, her ay yönetmelik gereği 2 toplantı yapıyor. 2012 yılı ilk 6 ayında 12 toplantı yaptı. Bu toplantılarda 964 müracaat sonuçlandırıldı. Bunun 680 adedi tüketicini lehine, 284 adedi aleyhine sonuçlandı'' dedi.

Gelen yoğun talep ve şikayet üzerine başka birimlerdeki elemanlarını Tüketici Hakem Heyetinde görevlendirdiklerini vurgulayan Ertuğrul, bu sayede daha seri hareket ettiklerini dile getirdi.

Müracaatın bu kadar çok olmasının sebebinin, Yargıtay 13. Dairesi'nin kredi kartı kullanan tüketiciler için verdiği karar olduğunu anlatan Ertuğrul, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bankalar her yıl yıllık kredi kartı aidatı adı altında para kesiyor. Yargıtay, geriye dönük 10 yıl içinde yıllık kredi kartı kullanım bedeli olarak ne kadar kesinti yaptıysa bunun alınabileceği şeklinde bir karar verdi. Bunun üzerine bir dilekçe furyası başladı. İlk 6 aydaki şikayet dilekçelerinin yüzde 90'ı kredi kartı aidatları ile ilgili.''

AA