Advertisement

Hisse senetleri ve emtia grubu, Çin'de hizmet sektörünün Mart 2011'den bu yana en yavaş büyümesini göstermesi ve İspanya Başbakanı'nın kurtarma istemekte acelelerinin olmadığını açıklamasının ardından düştü.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi Londra saati ile 08:03'te yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4'lük bir düşüş gösterirken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 geriledi. Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları yüzde 0.6 değer kaybetti. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi yüzde 0.6'lık bir düşüş gerçekleştirdi. Gösterge ABD 10 yıllık tahvillerinin faizi ise rekor düşük seviyenin çeyrek yüzde puanı uzağında. Çin ve Güney Kore'de piyasalar tatil nedeniyle kapalı.

Çin'de imalat dışı satınalma yöneticileri endeksi (PMI), National Bureau of Statistics ve China Federation of Logistics and Purchasing'den yapılan açıklamaya göre, Ağustos ayında, 56.3 seviyesinden 53.7 seviyesine indi. Bugün açıklanacak olan Euro Bölgesi perakende satışlar verisinin düşmesi bekleniyor. Bu durumda, perakende satışlar bu yıl ilk kez iki ay ard arda düşüş göstermiş olacak. Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası yetkilileri yarın para politikasını görüşmek üzere biraraya gelecek. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, kısa vadede kurtarma isteme gibi bir planları olmadığını söyledi.

Pacific Investment Management Co. gelişen piyasalar portföy yönetimi eş başkanı Ramin Toloui, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Küresel varlık piyasalarına en büyük risk, Avrupa'nın durumu olmaya devam ediyor. Bu nedenle, Avrupa Merkez Bankası'nın hareketleri önemli. Avrupa'da kötü finans krizi olasılığını azaltıyorlar. Ancak bu durum en büyük belirsizlik kaynağı olmayı sürdürüyor" dedi ve "Bu belirsizlik yalnızca ekonomiyle ilgili değil. Siyasesi faktörler de var" şeklinde konuştu.