Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in İspanya'nın yatırım notunu teyit etmesi ve ABD'de sanayi üretiminin beklentilerin üzerinde gelmesiyle Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi son 1 ayın en büyük 2 günlük kazancını kaydetti.

Satışlarının yüzde 45'ini Kuzey Amerika ve Avrupa'da kaydeden mobil cep telefonu üreticisi LG Electronics Inc. yüzde 2.6 değerlendi. Elektronik üreticisi Fujikon Industrial Holdings Ltd., ilk yarı kârının artmasını beklediğini söylemesinin ardından yüzde 8.3 primlendi. Avustralya'nın en büyük 3. televizyon yayıncısı Ten Network Holdings Ltd, Eye Corp.'u satma planının başarısız olması üzerine rekor düşük seviyeye geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kazançla 122.91 puana çıktı ve 17 Eylül'den bu yana en büyük 2 günlük kazancına işaret etti. Tüm sektör gruplarının artış kaydettiği endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti.

Olumlu istikrar sinyallerinin geldiğini ve ekonominin büyük ihtimalle geri gitmediğinin söylenebileceğini belirten IG Investment Ltd.'ın portföy yöneticilerinden Tim Leung, piyasanın Avrupa'dan daha uysal haberlerin gelmesinden mutlu olduğu söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi 4 Haziran'da kaydettiği bu yılın en düşüğünden, Avrupa, ABD, Japonya ve Çin'den gelen teşvik önlemleri sayesinde yüzde 12 sıçradı. Endeks tahmini kazançlarının 12.9 katından işlem görerek, 13.9 katından fiyatlanan Standard&Poor's 500 Endeksi ve 12.2 katından işlem gören Stoxx Europe 600 Endeksi'nin altında seyrediyor.