Advertisement

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "İskoçya'nın dünyadaki sesinin, Birleşik Krallık'la birlikte daha güçlü olduğunu" söyledi.

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'ndaki Dış İlişkiler Komisyonu, İskoçya'nın bağımsızlığı ihtimalinde, ülkenin dış politikasıyla ilgili bir rapor yayımladı.

Rapora ilişkin Dışişleri Bakanı Hague, "Birleşik Krallık'ın parçası olarak İskoçya'nın, AB, NATO ve G8 gibi uluslararası kuruluşlarda önemli bir etkisi var" dedi.

Ülkesinin, dünyada geniş ve saygı duyulan bir diplomatik ağı olduğunu ifade eden Hague, şunları kaydetti:

"Birleşik Krallık, tarihteki en başarılı ve uzun süredir devam eden siyasi, sosyal ve ekonomik birliklerden biri. İngiliz hükümetinin görüşü açıktır; İskoçya'nın Birleşik Krallık'ın parçası olması yararınadır, aynı zamanda Birleşik Krallık, İskoçya'nın parçası olmasından dolayı yarar sağlamaktadır."

İngiliz hükümetinin İskoçya Bakanı Michael Moore da İskoçya'nın Birleşik Krallık'ın parçası olmasıyla, dış politika ve savunma gibi alanlarda daha güçlü ve etkili olunduğunu ifade etti.

İngiltere ile İskoçya arasında bu hafta başında imzalanan "Edinburgh Anlaşmasıyla", İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan bağımsızlığına ilişkin referandumun 2014 yılında yapılmasına karar verilmişti.

Referandumun kesin tarihine ve sorulacak soruya, gelecek yıl karar verilmesi bekleniyor.

Kapat