Advertisement

ABD'deki başkanlık seçimlerinin neticesini belirlemede en kritik eyalet olarak görülen Ohio'da yapılan son bir anket, Başkan Barack Obama'nın bu eyalette rakibi Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney'nin 4 puan üzerinde yer aldığını ortaya koydu.

CNN/ORC International'ın geçen Salı ile Perşembe günlerini kapsayan anketi, hafta başındaki son başkanlık münazarasından sonra yapılması açısından önem taşıyor.

Ankete katılanların yüzde 50'si Obama'yı desteklediklerini belirtirken, Romney'den yana görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 46'da kaldı.

CNN Anket Direktörü Keating Holland, Ohio'daki oranların Ekim başından bu yana temelde değişmediğini, CNN/ORC International'ın 3 Ekim'deki ilk münazaradan hemen sonra yaptığı ankette de Obama'nın 4 puan önde çıktığını söyledi.

American Research Group adlı kuruluşun yine Ohio'ya ilişkin yaptığı anketten de, Obama'nın bu eyalette yüzde 47'ye karşı yüzde 49 üstünlüğü olduğu sonucu çıktı.

İlk münazaradan önce ise, diğer bazı kuruluşların anketlerine göre, Obama Romney'nin 7 ila 10 puan önündeydi.

Münazara serisinden önce anketlerde Obama'nın oldukça gerisinde yer alan Romney, ilk münazarada tutuk bulunan Obama karşısında gösterdiği atik ve agresif performansıyla önemli bir ivme yakalamış, hem ülke genelinde hem de en çekişmeli geçmesi beklenen kritik eyaletlerde ciddi atağa geçmişti.

Obama'nın, sonraki iki münazarada kendine gelip, güçlü performans ortaya koyması ve hatta bu iki münazaranın galibi olarak görülmesine rağmen, Romney'nin çıkışını durdurabildiği pek söylenemez. Anketler, iki aday arasında seçimin son anına kadar sürmesi beklenen kıyasıya bir çekişme olduğunu ortaya koyuyor.

-ABD'deki seçim sistemi ve Ohio'nun önemi-

ABD'de başkan adayları, ülke genelinde seçmen çoğunluğuna ulaşsalar da seçimi her zaman kazanamayabiliyor. Çünkü seçim sistemi, adayların kazanabilmesi için ülke genelinde aldıkları oyların toplamında üstünlük sağlamalarını değil, eyaletlerin nüfus oranlarına göre belirlenen seçici delege sayısında rakiplerini geride bırakabilmelerini gerektiriyor. Eyaleti kazanan aday, o eyaletin tüm seçici delegelerini de kazanmış oluyor.

Ülkede birçok eyaleti hangi adayın kazanacağının aşağı yukarı belli olması nedeniyle, seçimin kaderini, rengini belli etmeyen toplam 110 delegeye sahip 9 eyaletin elinde. Siyasi tercihleri sürekli değiştiği için ''salıncak'' ismi verilen bu eyaletlerin hangi renge boyanacağı, başkanlık yarışını kimin kazanacağını belirleyecek.

Bu eyaletler arasında ise özellikle, 18 seçici delegeye sahip Ohio eyaleti öne çıkıyor. Ohio, şu ana kadar hiçbir Cumhuriyetçi başkan adayının burayı kazanmadan başkan olamaması nedeniyle özel bir önem taşıyor. Adeta seçimi kazanmada ''psikolojik eşik'' olarak görülüyor. Hem Obama hem de Romney, kritik eyaletlere düzenledikleri seçim turlarında en fazla ağırlığı Ohio'ya veriyorlar.

-Erken oy kullananların tercihi Obama-

Öte yandan, CNN/ORC International'ın anketinden, şu ana kadar oylarını kullanan ya da seçimin yapılacağı 6 Kasım'dan önce erken oy kullanmayı planlayanlar ile seçim günü oylarını kullanacaklarını söyleyenlerin tercihleri konusunda da önemli sonuçlar çıktı.

Ankete göre, Obama'nın, erken oy kullananların tercihinde Romney'ye göre açık ara üstünlüğü bulunuyor.

Buna göre, erken oy kullananlar ya da 6 Kasım'ı beklemeden oylarını kullanacaklarını söyleyenlerin yüzde 59'u Obama'ya oy verdiklerini veya vereceklerini ifade ederken, bu kesim içinde Romney'ye destek oranı ise yüzde 38'de kaldı. Ancak oylarını seçim gününde kullanacakların tercihinde ise Romney üstün durumda. Bu kesimde Romney'ye destek çıkanların oranı yüzde 51, Obama lehine görüş ortaya koyanların oranı ise yüzde 44 oldu.

Ankete katılanların yüzde 92'si kimden yana oy kullanacakları konusunda kararlarını verdiklerini kaydederken, yüzde 4'lük kesim ise fikirlerini hala değiştirebileceklerini söyledi.

Reuters/Ipsos'un anketinden de, erken oy kullananlar arasında Obama'nın Romney'ye karşı yüzde 39'a karşı yüzde 54'lük üstünlüğü bulunduğu sonucu çıktı.

Hem Obama hem de Romney, erken oy kullanılması hususuna bu seçimlerde hiç olmadığı kadar özel önem veriyorlar, destekçilerinin seçime katılım oranını artırmak için, erken oy kullanmanın önemini sık sık vurguluyorlar. Amerikalı seçmenlere örnek olmak için, seçimden 12 gün önce, dün oyunu Chicago'da kullanan Obama, bulduğu her fırsatta, Amerikalılara oylarını kullanmak için seçim gününü beklememeleri çağrısında bulunuyor. Obama cephesi, erken kullanılan oyların kendilerine daha çok yaradığı görüşünde.

-Ülke genelindeki eşitlik devam ediyor-

Reuters/Ipsos'un ülke genelinde yaptığı anketten ise, diğer birçok anketler gibi, Obama ile Romney'nin yarışta başabaş gittiği sonucu çıktı.

Kuruluşun geçen Pazartesi ile cuma günleri arasındaki anketine katılanların yüzde 47'si Obama'yı, yüzde 46'sı ise Romney'yi desteklediklerini belirtti.

Ankete katılanların yüzde 18'i, oylarını zaten kullandıklarını kaydetti.