Advertisement

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) açıklanan veriye göre, Türkiye'de gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) yılın üçüncü üç aylık döneminde yüzde 1.6 büyüdü. Önceki çeyrekte revize rakamla yüzde 3.0 büyüyen ekonominin, üçüncü çeyrekte, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre yüzde 2.5 genişlemesi bekleniyordu.

TÜİK, üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) 2012 üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2012 yılı üçüncü üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla GSYH, yüzde 7.7'lik artışla 377 milyar 584 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise bu dönemde GSYH, yüzde 1.6 artışla 31 milyar 594 milyon lira oldu.

Öte yandan, takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.9'luk artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri de bir önceki döneme göre yüzde 0.2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye ekonomisinin yılın 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.6'lık büyüme gösterdiğini açıkladı.

TÜİK, daha önce yılın ikinci çeyreğine ilişkin yüzde 2.9 olarak açıkladığı büyüme rakamını da yüzde 3'e revize etti.

Türkiye ekonomisinde 2012 yılının 9 aylık döneminde sabit fiyatlarla en fazla büyüyen sektör, yüzde 6.7 ile gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri sektörü oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), üretim yöntemiyle hesaplanan Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Gayri Safi Yurt içi Hasıla, bu yılın 9 ayında sabit fiyatlarla yüzde 2.6, üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.6 büyüdü. Büyüme bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.4, ikinci çeyreğinde ise yüzde 3 olarak gerçekleşmişti.

-En fazla gayrimenkul, kiralama büyüdü-

Türkiye ekonomisinde 2012 yılının 9 aylık döneminde sabit fiyatlarla en fazla büyüyen sektör, yüzde 6.7 ile gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri olurken, sektörün 9 aylık dönemde cari fiyatlarla büyüklüğü 49 milyar 940 milyon 828 bin liraya ulaştı.

Söz konusu dönemde elektrik, gaz, buhar ve sıcak su üretimi ve dağıtımı yüzde 6.2, ev içi personel çalıştıran hanehalkları yüzde 5.6, sağlık işleri ve sosyal hizmetler yüzde 4.7, balıkçılık 4.3 büyüdü.

GSYH büyüklüğü cari fiyatlarla 9 aylık dönemde 1 trilyon 57 milyar 347 milyon 799 bin lira oldu. Yılın dokuz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla GSYH, yüzde 2.6'lık artışla 87 milyar 655 milyon lira olarak gerçekleşti.

-Büyüme hızlarında revizyon-

Bu arada, TÜİK, bu yılın ilk iki çeyreğindeki büyüme hızlarını revize etti.

Buna göre, yılının ilk çeyreğinde yüzde 3,3 olarak açıklanan sabit fiyatlarla büyüme hızını yüzde 3,4'e, ikinci çeyreğinde yüzde 2,9 olarak açıklanana büyüme hızı rakamı da yüzde 3'e revize edildi.