Advertisement

İtalya Eski Başbakanı Silvio Berlusconi, Başbakan Mario Monti'nin ekonomide Alman merkezli bir politika izlediğini iddia ederek, ''Monti ile ekonomi kötüleşti'' dedi.

İtalya'da geçen hafta başlayan ve bu hafta etkisi devam eden siyasi krizin öne çıkan iki ismi, mevcut başbakan Mario Monti ile Eski Başbakan Silvio Berlusconi, bu sabah katıldıkları programlarda birbirlerine göndermede bulundu.

Eski başbakanlardan 76 yaşındaki Silvio Berlusconi, telefonla katıldığı bir kanalın yayınında, halefi Monti'ye yüklenmeyi sürdürdü. Berlusconi, Monti'nin krizi kötü bir şekilde idare ettiğini savunarak, ''Birtakım hatalar olduğunu söylemek istiyorum, ama Monti fazlasıyla Alman merkezli (Germancentric) bir politika izledi. Tüm ekonomistler söylüyor, bütün veriler olumsuz'' diye konuştu.

Berlusconi, ''spread'' adı verilen Almanya ile İtalya arasındaki 10 yıl vadeli tahvil faizleri arasındaki puan farkının artış göstermesine de değinerek, ''Spread'in bizim için ne önemi var? Bu, İtalyan halkının oylarıyla seçilmiş bir çoğunluğu devirmek için yapılmış bir buluş'' değerlendirmesini yaptı.

Bu akşam, daimi iktidar ortağı olan Kuzey Birliği Partisi (Lega Nord) lideri Roberto Maroni ile bir araya gelerek, seçimlere yönelik olası ittifaklarını konuşacaklarını aktaran Silvio Berlusconi, partisinin mevcut parlamenterlerinden sadece yüzde 10'unun gelecek seçimlerde yeniden aday gösterileceğini ifade etti.-Başbakan Monti'nin açıklamaları

RAI kanalında bir programa katılan Başbakan Mario Monti ise, iktidarda bulundukları 13 aylık dönemde ülkenin ekonomik anlamda önemli aşamalar kaydettiğini dile getirdi.

Monti, ''İtalya 13 ay önce gerçekten çok zor bir durumdaydı. Ama biz büyük bir ilerleme süreci gerçekleştirdik. İtalya'yı mali açıdan, Yunanistan'ın kaderinden kurtarmanın ve hızlı bir ritmle kısmen büyümesini sağlamanın ne şekilde mümkün olabileceğini birileri bana öğretirse ben de memnuniyet duyacağım. Ayrıca bu reçeteyi, büyük mali sıkıntıyı iyileştirmek gibi bir endişenin olmadığı geçmiş yıllarda bulmak daha uygun olurdu'' şeklinde konuştu.

Monti, Avrupa'nın önemine değinerek, Avrupa'nın yönetimi iyi olmasa da, krizin de tahrikiyle ileriye gitmekte olduğunu söyledi.

Teknokrat Başbakan Monti, ülkesinin içinde bulunduğu krizle ilgili de piyasalardaki komplo teorilerine inanmadığını, kendi çıkarları peşinde koşan bazı kimselerin vicdansızca bunu yaptığını savundu.

Almanya ile İtalya arasındaki 10 yıl vadeli tahvil faizleri arasındaki puan farkının artış göstermesinin de sakince ele alınması gereken bir konu olduğunu belirten Monti, vatandaşların da ''spread''in nasıl hareket ettiğini izlediğini dile getirdi.

Monti, bazı mitler hakkında karışıklığa yol açmamak gerektiğini ve dikkatli konuşmaya ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Eski Başbakan Silvio Berlusconi, teknokrat Mario Monti hükümetine parlamentoda verdiği desteği çekerek, ekonomik krizle mücadele eden İtalya'da siyasi krize yol açmakla itham ediliyor.

AA