Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Şubat ayı ortasında 2012 geneline yönelik ödemeler dengesi verileri açıklandığında, cari açığın Orta Vadeli Program (OVP) öngörülerinin altında kalacağını göreceklerini belirterek, 50 milyar dolar civarında ve GSYİH'nin yüzde 6,2 ve 6,5'i arasında bir oran olmasını beklediklerini bildirdi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, bugün açıklanan cari açık rakamlarını değerlendirdi.

Cari açığın OVP öngörülerinin de altında kalacağını belirten Çağlayan, cari açıktaki gerilemenin tamamına yakınının mal ve hizmet ihracatındaki artıştan kaynaklandığını, Türkiye'nin, rekor kıran ihracatı ile büyüdüğünü cari açığı kapattığını ifade etti.

Çağlayan, ödemeler dengesi verileri hakkında şunları kaydetti:

''Bugün açıklanan verilerde cari açık, hizmet ticareti ve doğrudan yabancı yatırımlar gibi Türkiye ekonomisinin en önemli göstergelerinin 11 aylık durumunu gördük. 11 aylık cari açığımız, 2011'in 11 ayına göre yüzde 35,7 yani 25,1 milyar dolar geriledi ve 45,2 milyar dolar oldu. Bu bizim için oldukça sevindirici bir gelişme. Çünkü, biliyorsunuz, cari açıktaki bu iyileşmenin sebebi mal ve hizmet ihracatındaki artış. İlk 11 ayda bu iki ana kalemdeki ihracatımızda 21,3 milyar dolar artış yaşandı. Ayrıca ithalatımızda da, 3,2 milyar dolar gerileme var. İşte bu sebeple diyoruz ki, cari açıktaki iyileşme eskiden olduğu gibi ithalattaki azalma ile değil, tam tersine ihracattaki artışla gerçekleşiyor.

Şubat ayı ortasında 2012 geneline yönelik ödemeler dengesi verileri açıklandığında, cari açığımızın OVP öngörülerinin altında kalacağını göreceğiz. Biliyorsunuz, OVP'de cari açık için koyulan hedef 58,7 milyar dolar ve GSYİH'nin yüzde 7,3'üydü. Biz inşallah 50 milyar dolar civarında ve GSYİH'nin yüzde 6,2'si 6,5'i arasında bir oran göreceğiz.''

-''Hizmet ihracatının 41 milyar doları aşarak rekor kırmasını bekliyoruz''-

Bakan Çağlayan, bu gelişmelerin 152 milyar dolar ile rekor kıran mal ihracatı sayesinde ve 41 milyar dolara ulaşarak rekor kıracak olan hizmet ihracatı ile gerçekleştiğini ifade etti.

Çağlayan, 2011'in 11 ayında 36,3 milyar dolar olan hizmet ihracatının, 2012'nin ilk 11 ayında 38,8 milyar dolara ulaştığına dikkati çekerek, Aralık verisi de açıklanınca hizmet ihracatının da 41 milyar doları aşarak bir rekor daha kıracağını bildirdi.

Türkiye'nin büyük bir ülke, büyük bir ekonomi olduğunun altını çizen Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Aralık ayı dış ticaret verileri açıklandığında mal ihracatında 80 ülkede rekor kırdıklarının ortaya çıkmasını beklediklerini belirtti.

Çağlayan, Türkiye'nin krizi fırsata çeviren bir ülke olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

''Bu nasıl oldu? Ben buna küresel krizin Türkiye için yarattığı fırsat diyorum. Her kriz, kendi fırsatını da yaratır. Biz de, bunu başardık. Sayın Başbakanımızın öncülüğünde izlediğimiz dış ticaret politikamız ile 2009 yılından bu yana pazar çeşitlendirmeye ağırlık verdik. Artık Türk işadamları dünyaya daha açıklar. İhracat pazarı denince akıllarına sadece Avrupa ülkeleri gelmiyor. Bakın, bugün Afrika'da 3 ülkeye yaptığımız ziyaretten geri döndük. Bir uçak dolusu işadamı, Afrika'da iş yapmak için bizimleydi.

Cari açık kısa vadede çözülecek bir sorun değil. Bunu biliyoruz. Sabırla çalışıp, orta ve uzun vadede bunu çözeceğiz. Cari açığı orta ve uzun vadede daha fazla yatırım, daha fazla üretim, daha fazla ihracatla çözeceğiz. Türkiye sanayisi ile büyümek zorunda. Sanayi ekonomimizin direği. Daha fazla yatırım, daha fazla üretim, daha fazla ihracat. İşte cari açığı çözecek olan budur. Biz bunun peşindeyiz. Yeni yatırım teşvik sistemi de bunu amaçlıyor ve inşallah bunu başaracağız. Yakında size 2012 yılı geneline ait verileri açıklayacağım.''

-''Yabancı yatırım girişinin 12 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz''-

Bakan Çağlayan, bugünkü verilere göre 11 aylık sürede Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımların 11,3 milyar dolara ulaştığını belirterek, Aralık verisi ile yabancı yatırım girişinin 12 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

Çağlayan, Gerek politik ve ekonomik istikrarın, gerek yeni teşvik sisteminin etkisi ile 2013 yılında daha fazla sermaye girişi olacağını da kaydetti.